S konkurentom Tesly Model 3 prichádza aj Toyota. Model bZ3 začne v Číne

5

Toyota prichádza so svojím druhým elektromobilom na báze „e-platformy“ e-TNGA, ktorým je elektrický sedan strednej triedy Toyota bZ3. Zdá sa, že ako prvá sa ho dočká Čína (v 4. štvrťroku 2022). Dostupnosť na ďalších trhoch je zatiaľ otázna.

Spoločnosť Toyota ukázala koncom minulého roku 16 plne elektrických konceptov. A dokumenty čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT) aktuálne odhaľujú, že druhý z týchto modelov už má sériovú podobu a chystá sa na trh, informujú weby CarNewsChina a CnEVpost.

Toyota uviedla na trh svoj de facto prvý „globálny“ batériový elektromobil až v tomto roku. Ide o kompaktné SUV bZ4X, ktoré je dostupné aj na Slovensku. A ďalším modelom, ktorý vyrástol na rovnakej platforme, t.j. e-TNGA, bude sedan strednej triedy Toyota bZ3.

Známe špecifikácie

Rozmermi 4 725 x 1 835 x 1 475 mm a rázvorom 2 880 mm je novinka od Toyoty blízka Tesle Model 3.  Elektrickému bestselleru ostatných rokov začne konkurovať s najväčšou pravdepodobnosťou najskôr v rámci čínskeho trhu. A vyrábať sa bude v spoločnom podniku automobiliek Toyota a FAW.

Dokumenty MIIT tiež prezrádzajú, že Toyota bZ3 bude používať elektromotory a batérie od spoločnosti BYD. Čo sa týka batérií, pôjde o batérie Blade s chémiou LFP. Zatiaľ však nepoznáme kapacitu batérií tohto modelu a ani jeho dojazd.

Známy je však výkon 2 verzií (obe s pohonom zadnej nápravy), ktoré budú dostupné na čínskom trhu. A to 135 a 180 kW. Čo sa týka ďalších špecifikácií, poznáme už len maximálnu rýchlosť – 160 km/h.

Otázna dostupnosť

Okrem mnohých základných špecifikácií je nateraz otázna aj dostupnosť modelu Toyota bZ3 mimo Číny. Niektoré zdroje tvrdia, že je určený len pre tento najväčší automobilový trh sveta. To by sa však mohlo týkať verzie vyrábanej v Číne. Továreň/továrne mimo tejto krajiny (napr. v Japonsku) by teoreticky mohla/mohli zásobovať ďalšie trhy, keďže takto to je nastavené v prípade prvého „e-TNGA“ modelu bZ4X. Uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota odhalila 16 koncepčných elektromobilov. Do roku 2030 chystá 30 batériových modelov
Toyota ukázala viac zo svojho chystaného elektrického offroadu Compact Cruiser
Toyota čelí kritike a petícii za jej lobing proti klimatickým opatreniam a pomalú elektrifikáciu. Čo na to Japonci?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Tesla 3 má max. rýchlosť cca 250 km/h a možný pohon oboch náprav, to je výnimočné športové auto. Toyota s maximálkou 160 km/h bez pohonu oboch náprav je bežné auto a môže konkurovať bežným autám.

Pridajte komentár