Toyota ukázala ďalší koncepčný elektromobil – „kompaktné SUV“ z rodiny bZ

2

Ako už vieme, Toyota koncom minulého roku odhalila svoj prvý „globálny“ elektromobil bZ4X spolu so 16 elektrickými konceptmi. A dnes nám podrobnejšie ukázala ďalší z nich. Ako napovedá jeho názov, Toyota bZ Compact SUV, ide o kompaktné SUV.

Elektromobil Toyota bZ Compact SUV, ktorý by sme na základe jeho kriviek mohli zaradiť aj medzi crossoveri, zažil aktuálne svoju premiéru na autosalóne Los Angeles Auto Show 2022. Tento model pritom naznačuje ďalšie vozidlo, ktoré rozšíri portfólio plne elektrických batériových áut z rodiny „bZ“ – Beyond Zero.

Do nej aktuálne patria už sériovo vyrábané kompaktné SUV Toyota bZ4X, ktoré sa predáva aj na našom trhu, sedan strednej triedy Toyota bZ3, ktorý smeruje do výroby a následne na čínsky trh a priblížený koncepčný offroad kompaktných rozmerov – Toyota Compact Cruiser.

Všetky tieto modely vznikli na platforme e-TNGA, ktorá je určená špeciálne pre elektromobily. Tá je pochopiteľne základom aj pre dedikované elektromobily značky Lexus. Prvým z nich, ktorý by sa mal dostať k prvým európskym zákazníkom ešte tento rok, je SUV strednej triedy Lexus RZ 450e. A prémiová japonská značka nám z koncepčných elektromobilov začiatkom roka priblížila nástupcu „super-športu“ LFA, ktorý nesie názov Lexus Electrified Sport.

Dnes odhalená koncepčná novinka Toyota bZ Compact SUV je podľa výrobcu definovaná „minimalistickým a  štýlovým dizajnom, udržateľnými a ekologickými materiálmi, jazdnou agilitou a špičkovými technológiami“.

V prípade použitých materiálov sa spomínajú sedadlá vyrobené z rastlinných a recyklovateľných materiálov. A Japonci hovoria aj o palubnom osobnom asistentovi, ktorý „zaisťuje prepojenie vodiča a zvyšku posádky s vozidlom prostredníctvom svetelných prvkov, ktoré sa presúvajú po kabíne v reakcii na požiadavky a príkazy predných a zadných pasažierov.“

Toyota žiaľ neuviedla žiadne technické špecifikácie konceptu bZ Compact SUV. Zverejnenie ďalších informácií avizuje na budúci mesiac.

Zdroj: Toyota

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota ukázala viac zo svojho chystaného elektrického offroadu Compact Cruiser
Toyota predstavila elektrický sedan bZ3, Škoda ďalšiu verziu modelu Enyaq
Tesla dosiahla vyšší kvartálny zisk ako Toyota – najväčšia automobilka sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Keď marketing zaostalej Toyoty neuvedie parametre, je jasné, že sa nie je čím chváliť a treba to obkecať! Kombinácia dlhovej služby Toyoty a technologická zaostalosť je vražedná. Ešteže sú k dispozícii skorumpovaní politici, ktorí zoberú peniaze strednej triede a dajú ich najväčším korporáciám, aby nekrachli.

    • Toyota si zatiaľ užíva relatívne stabilné predaje kvôli hybridom a do BEV sa jej nechce investovať, lebo naliala dosť peňazí do vodikoveho pohonu a vzniklo z toho monštrum mirai.. pripomína mi, Nokiu na vrchole slávy

Pridajte komentár