Toyota si dala patentovať autonómny dron na nabíjanie elektromobilov

0

Patent odhaľuje zaujímavé aktivity automobilky Toyota ohľadom autonómneho nabíjania a tiež tankovania vozidiel, zrejme aj počas jazdy. A to prostredníctvom autonómneho nabíjacieho/tankovacieho vozíka, resp. „drona“.

Tzv. úzkosť z dojazdu či obavy z nedostupnosti nabíjacích staníc stále patria medzi veci, pre ktoré mnohí odmietajú elektrické vozidlá. Výrobcovia preto neustále zvyšujú ich dojazd a veľký dôraz sa samozrejme kladie aj na rozširovanie nabíjacej infraštruktúry.

Existujú však aj ďalšie spôsoby ako sa vysporiadať so spomínanými problémami. Jeden z nich odhaľuje patent spoločnosti Toyota, ktorý objavil portál The Drive. Ten sa týka nabíjania, ale aj tankovania vozidiel, prostredníctvom „autonómneho drona“ v podobe vozíka.

Názov patentu „on-the-fly“ naznačuje, že nabíjanie či tankovanie vozidla by malo fungovať (aj) za jazdy, podobne ako v prípade tankovania lietadiel vo vzduchu. Tento systém má dodať vozidlu akýkoľvek druh pohonných „hmôt“, vrátane elektriny a vodíka.

Podľa patentu by mohol nájsť uplatnenie v autonómnych vozidlách, čo však nemusí vylučovať jeho použiteľnosť v rámci bežne riadených automobilov. „Nabíjací dron“ nájde vozidlo na základe GPS a na pripojenie k nabíjaciemu portu elektromobilu využije senzory.

Ďalšie zaujímavé riešenia

V súvislosti s týmto patentom Toyoty nám napadajú ďalšie zaujímavé možnosti nabíjania elektromobilov, ktoré predstavili rôzne spoločnosti. A to napríklad tzv. elektrifikované cesty, ktoré nabíjajú elektrické vozidlá za jazdy pomocou indukcie. Spoločnosť Drone Volt zas pracuje na lietajúcom nabíjacom drone.

Ďalší startup EP Tender ponúka prívesné vozíky s li-ion batériami (niečo ako „powerbanky“), ktoré poskytujú elektromobilom dodatočný dojazd. Automobilky VW či Aiways pracujú na autonómnych nabíjacich robotoch, ktoré na vyžiadanie vyhľadajú vozidlo na parkovisku a začnú ho nabíjať. Tesla zas chystá „robotizovaného nabíjacie hada„. Zaujímavú a pomerne jednoduchú nabíjaciu službu testuje aj Škoda. V prípade vybitia vozidla mimo dosahu nabíjačky pošle (na vyžiadanie) k vozidlu cyklo-kuriéra s mobilnou nabíjačkou.

Takže sa zdá, že o doplnkové nabíjacie služby, ktoré by mali priniesť v rámci nabíjania elektromobilov viac komfortu a eliminovať „úzkosť z dojazdu“ nad rámec samotného dojazdu na jedno štandardné nabitie, by mohlo byť v budúcnosti postarané.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cesta nabíjajúca elektromobily za jazdy vzniká aj v Tel Avive
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk
Volkswagen predstavil systém mobilného robotického nabíjania elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár