Práce na európskej továrni Tesla boli pozastavené súdnou cestou | AKTUALIZOVANÉ

6

Spoločnosť Tesla čelí ďalším problémom, ktoré súvisia s výstavbou jej európskej továrne Giga Berlin. Tentokrát museli byť zastavené prípravné práce, ktoré predchádzajú spusteniu samotnej výstavby, a to na základe rozhodnutia nemeckého súdu.

Tesla si „vybrala“ celkom komplikované a kontroverzné miesto pre výstavbu svojho závodu Gigafactory 4, ktorý sa po novom označuje ako Giga Berlín. Ten (snáď) vyrastie v obci Grünheide, ktorá leží neďaleko hlavného mesta Nemecka.

Pozemok s rozlohou takmer 300 ha (viac ako 400 futbalových ihrísk) totiž zasahuje do lesa, pričom na jeho území sa nachádzajú bomby z 2. svetovej vojny. V rámci prípravných prác je pritom potrebné vyrúbať stromy, ktoré sa rozprestierajú na ploche 92 ha. V „zasiahnutej“ časti lesa navyše zimuje aj vzácny druh netopiera.

Tesla už vyčistila svoj nový pozemok od 7 nevybuchnutých bômb a začala s odlesňovaním. Jej prípravné práce však aktuálne zastavil súdny príkaz, ktorý sa podarilo získať nemeckým environmentalistom. Ten je zatiaľ dočasný a ešte tento týždeň by mal byť premetom ďalších pojednávaní. Úplný zákaz pritom vraj nemusí byť nereálny.

AKTUALIZÁCIA: Nemecký súd napokon rozhodol o tom, že Tesla môže pokračovať v prípravných prácach, ktoré súvisia s výstavbou továrne, vrátane výrubu časti „komerčného“ lesa.

„Čistiace“ práce na vlastné riziko

Environmentalisti tvrdia, že výstavba Giga Berlin je hrozbou pre tamojšiu divočinu a zásoby vody. Rozsudok najvyššieho správneho súdu v Berlíne prichádza potom, čo štátny úrad životného prostredia povolil Tesle prípravu staveniska, vrátane výrubu 91 ha lesa, a to „na vlastná riziko“, keďže Tesla zatiaľ nedostala povolenie na samotnú výstavbu továrne.

Elon Musk v tejto veci sľúbil, že vysadia 3-násobok toho, čo v rámci lesa vyrúbu. Podľa miestnych médií Tesla spolupracuje s ochrancami prírody na premiestnení tamojších kolónií lesných mravcov, plazov a netopierov.

Tesla má v pláne spustiť výrobu vo svojej prvej európskej Gigafactory do júla budúceho roku. Vyrábať sa tu majú minimálne elektromobily Tesla Model Y a Model 3. V pláne je aj výroba batérií. Vo finále by mala továreň produkovať 500 000 vozidiel ročne a zamestnávať až 12 000 ľudí.

Nuž, uvidíme až neskôr, ako, resp. či zamávajú aktuálne problémy s časovou osou, ktorá sa vzťahuje k spusteniu produkcie.

Zdroje: BBC, Autonews

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Gigafactory 1 je najväčším výrobcom batérií na svete. A bude rásť
Tesla vyvinie v Číne elektromobil pre celý svet, hovorí Elon Musk
Tesla Cybertruck by nemala mať problém s európskou homologizáciou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Nuž, hlavne nemecké automobilky rozhodne nedržia konkurenčnej Giga Berlín palce.
  Nie že by sa obávali prílivu áut Tesla na trhu – ono je totiž už vcelku jedno, kde sa tie Tesly vyrobia.
  Obávajú sa predovšetkým odlivu kvalifikovanej pracovnej sily do Tesly. A to ako „mozgov“ tak aj robotníkov.
  A zrejme tu bude ten „pes zakopaný“, nie v bombách z 2. svetovej vojny alebo v tých netopieroch a mravčekoch…

 2. cvarga fasisticka, ale to, ze oni chrlia neustale tie dieslove rakovinomety do celeho sveta, to je v poriadku??? lepi vam nemecki sudruhovia z tej Tesly ako ficovi z volieb…

 3. V Nemecku to nepostavia, toto je len začiatok. V takom lese žijú tisíce živočíchov. A keď by sa ich náhodou podarilo premiestniť, tak ich tam budú po nociach aktivisti nosiť späť. Veď kvôli atómke vo Fukušime, ktorá doplatila na tsunami, zrušili všetky nemecké atómky, aj keď v Nemecku žiadna atómka nestojí na brehu mora a tsunami tam ešte nikdy neboli. Jedna ešte nestojaca Tesla je oproti všetkým nemeckým atómkam nič. Najvyšší čas, aby sme Teslu pozvali na Slovensko.

  • Jasne pozvat ju na SK, strcit sa Muskovi do analu a poskytnut najlepsiu ornu podu napr. na zitnom ostrove, nech sa pekne zasvini spodna voda alebo nejake to chranene uzemie. Bude to take ekologicke ze ? Jaj a este poskytnut nejaku tu statnu dotaciu alebo ulavy na daniach, aby potom zamestnavala rumunov, bulharov, ukrajincov a inu nevzdelanu haved, co sem dolezie a uz nikdy neodide. A zisky, lebo o tie ide vzdy a v prvom rade budu putovat pekne do USA.

Pridajte komentár