Turecká „štátna“ elektromobilka začína s výstavbou výrobného závodu

0

Sen o tureckej automobilke TOGG, ktorá sa bude špecializovať na elektromobily, sa začína stávať skutočnosťou. Položený bol totiž základný kameň výrobného závodu, v ktorom sa bude produkovať 5 modelov.

Továreň automobilky TOGG má byť dokončená za 18 mesiacov, pričom sériová výroba elektromobilov je naplánovaná na posledný štvrťrok 2022. Turecký prezident R. T. Erdogan v súvislosti so závodom povedal, že tento obrovský komplex s rôznymi zariadeniami radikálne zmení vnímanie tovární v mysliach ľudí, píše AA.

V ňom sa bude nachádzať aj prvé domáce inžinierske, dizajnové a produkčné automobilové centrum. Podľa šéfa automobilky TOGG, Gurcana Karakasa, bude závod ročne produkovať 175 000 vozidiel a zamestná 4 323 ľudí.

Turecká automobilka plánuje vyrábať 5 modelov – 2 SUV segmentu B a C, sedan, hatchback segmentu C a MPV segmentu B. Tie vyrastú na platforme, ktorá bola vyvinutá inžiniermi a konštruktérmi TOGG, a to špeciálne pre elektromobily, pričom je duševným vlastníctvom Turecka.

Prototyp SUV a koncepčný sedan

Automobilka TOGG predstavila prototyp prvého modelu, ktorým je elektrické SUV nižšej strednej triedy s pracovným názvom „TOGG C-SUV„, koncom minulého roka. Ukázala pritom aj koncept sedanu.

TOGG C-SUV bude dostupný s jedným elektromotorom (výkon 200 k), ktorý poháňa zadnú nápravu, ako aj dvoma elektromotormi (výkon 400 k), ktoré poháňajú obe nápravy. Základná 1-motorová verzia zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,6 s, „4-kolke“ to potrvá len 4,8 s.

Vozidlo bude v základe vybavené batériou, ktorá má podľa výrobcu zabezpečiť dojazd cez 300 km. „Vyššia“ verzia má zvládnuť na jedno nabitie 500+ km. Testovací cyklus nepoznáme. Na 80 % kapacity sa má nabiť za 30 min. O batériu sa podľa TOGG stará najmodernejší systém batériového manažmentu, ktorý spolupracuje s kvapalinovým chladením. Na batériu sa bude poskytovať 8-ročná záruka.

Za automobilkou TOGG stojí spoločný podnik 5 tureckých firiem, ktorý funguje pod záštitou tureckej vlády. Tvoria ho spoločnosti BMC – výrobca nákladných vozidiel a výzbroje, Anadolu Grubu – výrobca licenčných automobilov zahraničných značiek, Kiraca Holding – pôsobí aj v oblasti automobilového priemyslu, Turkcell – telekomunikačná spoločnosť a Zorlu – spoločnosť s tretím najväčším priemyselným a finančným podielom v krajine.

togg c-suv interier

Zdroj: TOGG

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Turecká štátna automobilka TOGG predstavila prvý elektrický model „C-SUV“
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Bulharský producent športiakov ide vyrábať elektromobily za 10 000 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár