Turecký elektromobil Togg T10X príde tento rok aj na európsky trh

4

Mladá turecká automobilka Togg spustila na domácom trhu predaj svojho prvého elektromobilu Togg T10X minulý rok. A aktuálne uviedla, že v roku 2024 uvedie tento model aj na európsky trh.

Turcov nabudila vízia transformácie automobilového priemyslu smerom k elektromobilite natoľko, že v roku 2018 založili automobilku Togg zameranú na elektromobily. Ide pritom o spoločný podnik 5 tureckých spoločností, ktorý vznikol pod záštitou tureckej vlády.

Na rozdiel od podobného poľského projektu, automobilke Togg sa podarilo spustiť výrobu (2022) aj predaj (2023) svojho prvého elektromobilu. A napr. portál Handelsblatt nedávno na základe oznámenia šéfa spoločnosti Togg Gürcana Karakasa informoval, že svoju prvotinu začnú Turci tento rok vyvážať minimálne na nemecký trh.

Togg T10X – špecifikácie

Elektromobil Togg T10X sa svojimi rozmermi 4 599 x 1 886 x 1 676 mm (dĺžka x šírka x výška) radí do pomerne obľúbeného segmentu kompaktných elektrických SUV, kde nájdeme napr. Škodu Enyaq. Ponúka pritom nadštandardný rázvor – 2 890 mm, avšak nie až tak oslnivý základný objem batožinového priestoru – 441 l. Svetlá výška vozidla dosahuje 192 – 193 mm.

Aktuálne sa model T10X predáva v 3 verziách, pričom všetky majú pohon zadnej nápravy, výkon 160 kW, krútiaci moment 350 Nm, maximálnu rýchlosť 185 km/h, palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW (za príplatok je dostupná 22-kW verzia) či čas nabitia z 20 na 80 % za 28 min.

Prvé dve verzie ponúkajú zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,4 s, batériu s kapacitou 52,4 kWh a dojazd 314 km (WLTP). Verzia „Long Range“ zrýchli na „stovku“ za 7,8 s a je vybavená 88,5-kWh batériou, ktorá zabezpečí dojazd 523 km (WLTP).

Štandardná výbava a ceny

Štandardná výbava zahŕňa napr. až 3 displeje s uhlopriečkami 12″, 29″ a 8″, množstvo jazdných asistentov, wi-fi hotspot, 3 USB-C porty, bezkľúčové „štartovanie“, svetelný a dažďový senzor, nabíjací kábel (Type 2), alarm, 7 airbagov, tempomat, cúvaciu kameru, parkovacie senzory, podporu bezdrôtových aktualizácií (OTA), 2-zónovú klimatizáciu či LED svetlomety.

A aktuálny turecký cenník ukazuje, že elektromobil Togg T10X stojí v prepočte od 41 300, 48 200, resp. 52 500 € v závislosti od verzie. Treba mať pritom na mysli, že v Turecku sa na autá vzťahujú veľmi vysoké spotrebné dane, aj keď v prípade elektromobilov by mali byť nižšie ako pri spaľovákoch. Preto sme zvedaví, koľko bude stať model T10X na nemeckom trhu, v rámci ktorého je pomerne veľká konkurencia. Nemeckú cenu pritom spoznáme najneskôr v jeseni, kedy príde vozidlo na tamojší trh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SsangYong Torres EVX má európske cenovky a nadštandardnú záruku na batériu
Turecký Togg predstavil kompaktný elektrický sedan T10F s dojazdom až 600 km
Otrasy v poľskej štátnej elektromobilke. Dočkáme sa avizovaných modelov Izera?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Je to zatiaľ mačka vo vreci! Ale pozor! V Turecku sa vyrábajú Fordy Transit, a beží aj výroba rôznych dielov pre automobilový priemysel celej Európy, a tak veľmi záleží na schopnosti tých, čo sa do výroby Toggu T10X pustili !!!

    • V Turecky vyrába aj Renault, ale na báze svojich technológií a nie tureckých. Kto chce testovať turecký emobil na vlastné náklady, nech si kúpi.

  2. Pozriem na to a vidím Škodu Enyaq. Snáď budú vedieť konkurovať, aj keď pochybujem, že by v blízkej dobe zavítali aj na Slovensko.

Pridajte komentár