Elektrické SUV od tureckej „elektromobilky“ TOGG sa už pripravuje na výrobu

2

Automobilová spoločnosť TOGG, ktorá vznikla pod záštitou tureckej vlády, sa pochválila výrobou prvej karosérie svojho prvého elektromobilu, ktorým bude kompaktné elektrické SUV nesúce (zrejme „pracovné“) označenie TOGG C-SUV.

Za automobilkou TOGG stojí spoločný podnik 5 tureckých firiem, ktorý funguje pod záštitou tureckej vlády. Tvoria ho spoločnosti BMC – výrobca nákladných vozidiel a výzbroje, Anadolu Grubu – výrobca licenčných automobilov zahraničných značiek, Kiraca Holding – pôsobí aj v oblasti automobilového priemyslu, Turkcell – telekomunikačná spoločnosť a Zorlu – spoločnosť s tretím najväčším priemyselným a finančným podielom v krajine.

Turecká „elektromobilka“ má v pláne produkovať päť plne elektrických modelov – SUV segmentu B a C, sedan, hatchback segmentu C a MPV segmentu B. Batérie pre svoje vozidlá sa chystá produkovať v spolupráci s „globálnym partnerom“, ktorý prinesie know-how.

Prvým modelom, ktorý sa dostane na trh, bude kompaktné elektrické SUV (segment C), ktoré Turci aktuálne označujú ako TOGG C-SUV. Dostupné bude s jedným elektromotorom (výkon 200 k), ktorý poháňa zadnú nápravu, ako aj dvoma elektromotormi (výkon 400 k), ktoré poháňajú obe nápravy. Základná 1-motorová verzia zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,6 s, „4-kolke“ to potrvá len 4,8 s.

Vozidlo bude v základe vybavené batériou s 8-ročnou zárukou, ktorá má podľa výrobcu zabezpečiť dojazd cez 300 km (testovací cyklus nepoznáme). „Vyššia“ verzia má zvládnuť na jedno nabitie 500+ km. A na 80 % sa má nabiť za 30 min.

Čo sa týka ceny vozidla, zatiaľ sa objavili len neoficiálne informácie od nemenovaných zdrojov – údajne „zasvätených osôb“, ktoré tvrdia, že ceny prvých vozidiel na domácom trhu budú začínať na 22 000 €. A vozidlo s „dobrou výbavou“ má vyjsť na 30 000 €. Tieto informácie však treba brať s rezervou.

Prvá vyrobená karoséria

Spoločnosť TOGG sa nedávno pochválila, že vyrobila prvú karosériu svojho elektrického SUV, čo je dobré znamenie. Spustenie sériovej výroby má však zrejme ešte čas, keďže to Turci v nedávnej minulosti avizovali na 4. kvartál budúceho roka.

Elektromobily TOGG sa budú vyvážať aj za hranice. Turecká automobilka už totiž potvrdila prvé zahraničné trhy, a to Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Výrobný závod v Turecku má byť schopný produkovať až 175 000 vozidiel ročne, takže spoločnosť TOGG zrejme bude schopná nasýtiť aj ďalšie trhy. Nuž uvidíme, čo bude ďalej.

togg c-suv interier

Zdroj: TOGG

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Saudská Arábia má zvažovať vlastnú elektromobilku, aby znížila svoju závislosť od ropy
Ruská spoločnosť Kalašnikov predstavila ďalší elektromobil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Turecké hospodárstvo je riadené politickými želaniami (zásahy do nezávislosti centrálnej banky a pod.) a turecká líra má dlhodobo problémy. Táto štátom riadená (dotovaná) výroba elektromobilu zrejme nedopadne dobre – tipujem, že fabrika bude čoskoro na predaj.

Pridajte komentár