Turecké elektromobily TOGG by vraj mohli začínať na cene 22 000 €

2

Z Turecka prichádzajú zaujímavé novinky ohľadom tamojšej automobilky TOGG, ktorá je podporovaná tureckou vládou a ktorá sa špecializuje na elektromobily. Tie sa týkajú výroby vlastných batérií, vývozu áut do zahraničia či možných cien.

Turecká automobilka TOGG plánuje vyrábať 5 plne elektrických modelov – 2 SUV segmentu B a C, sedan, hatchback segmentu C a MPV segmentu B. A aktuálne sa dozvedáme, že tie budú používať aj „vlastné“ v Turecku vyrobené batérie.

Šéf projektu tureckej automobilky TOGG, Gürcan Karakas, podľa portál Hürriyet uviedol, že batérie budú vyrábať v spolupráci s globálnou spoločnosťou, ktorá prinesie know-how. Podrobnosti nie sú známe, zdá sa však, že by mohlo ísť aj o produkciu na úrovni batériových článkov. Spomína sa pritom aj výroba pre iné spoločnosti.

Karakas tiež povedal, že proces výberu dodávateľov pre vozidlá majú aktuálne hotový na 90 %. 78 % dodávateľov pochádza z Turecka, zvyšok z Európy a Ázie. A dodal, že elektromobily TOGG sa budú vyvážať do európskych krajín ako Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Spustenie sériovej výroby je pritom naplánované na posledný štvrťrok 2022.

Prvé náznaky cien

K dispozícii sú tiež prvé neoficiálne správy ohľadom cien elektromobilov TOGG. „Podľa zasvätených osôb“ majú ceny prvých vozidiel na domácom trhu začínať na sume 22 000 €. Vozidlo s „dobrou výbavou“ by malo vyjsť na 30 000 €.

Prvým modelom uvedeným na trh by malo byť SUV nižšej strednej triedy, ktoré nesie označenie TOGG C-SUV. Dostupné bude s jedným elektromotorom (výkon 200 k), ktorý poháňa zadnú nápravu, ako aj dvoma elektromotormi (výkon 400 k), ktoré poháňajú obe nápravy. Základná 1-motorová verzia zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,6 s, „4-kolke“ to potrvá len 4,8 s.

V základe máme počítať s batériou, ktorá podľa výrobcu zabezpečí dojazd cez 300 km. „Vyššia“ verzia má zvládnuť na jedno nabitie 500+ km. Testovací cyklus nepoznáme. Na 80 % kapacity sa má nabiť za 30 min.

togg c-suv interier

Zdroj: TOGG

Zdroje: Hürriyet / Handelsblattf via Ecomento, TOGG

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Turecká štátna automobilka TOGG predstavila prvý elektrický model „C-SUV“
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Nová „megalomanská“ elektromobilka Hengchi ukázala 6 modelov naraz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár