Prvý turecký elektromobil od TOGG sa približuje k sériovej výrobe

4

„Elektromobilka“ TOGG, ktorá vznikla pod záštitou tureckej vlády, napreduje v prípravách na spustenie sériovej výroby prvého z piatich chystaných elektromobilov. Tým je elektrické SUV „TOGG C-SUV„, pričom tento model už vzišiel z výrobnej linky a začína podstupovať nevyhnutné testy.

Elektromobily podnietili vznik mnohých automobilových startupov, a to aj v krajinách, ktoré nikdy nevyrábali vlastné autá. Príkladom je Turecko, kde vznikla automobilka TOGG, ktorá sa špecializuje na plne elektrické vozidlá. No a nedávno šéf tejto spoločnosti Gürcan Karakas pre Handelsblatt uviedol, že spustenie sériovej výroby ich prvého elektromobilu je na dobrej ceste, informoval web Ecomento.

Karakas prezradil, že prvé vozidlá určené na certifikačné testy a homologizáciu už zišli z výrobnej linky. Prostredníctvom ich výroby sa tiež testujú prevádzkové procesy v novo postavenej továrni, ktorá sa nachádza v blízkosti Istanbulu. Turci pritom očakávajú, že v októbri dôjde k aktualizácii výrobných procesov a následne budú pripravení na sériovú výrobu.

A prvý elektromobil tureckej automobilky TOGG, ktorý sa zatiaľ zvykne označovať ako „C-SUV“, sa má dostať na trh koncom prvého kvartálu budúceho roku.

Čo zatiaľ vieme?

Ako už vieme, za automobilkou TOGG stojí spoločný podnik 5 tureckých firiem, ktorý funguje pod záštitou tureckej vlády. Tvoria ho spoločnosti BMC – výrobca nákladných vozidiel a výzbroje, Anadolu Grubu – výrobca licenčných automobilov zahraničných značiek, Kiraca Holding – pôsobí aj v oblasti automobilového priemyslu, Turkcell – telekomunikačná spoločnosť a Zorlu – spoločnosť s tretím najväčším priemyselným a finančným podielom v krajine.

TOGG má v pláne vyrábať 5 plne elektrických modelov – SUV segmentu B a C, sedan, hatchback segmentu C a MPV segmentu B. Batérie pre svoje vozidlá sa chystá produkovať v spolupráci s „globálnym partnerom“, ktorý prinesie know-how.

Prvým modelom, ktorý sa dostane na trh, bude kompaktné elektrické SUV (segment C) „TOGG C-SUV„. Dostupné bude s jedným elektromotorom (výkon 200 k), ktorý poháňa zadnú nápravu, ako aj dvoma elektromotormi (výkon 400 k), ktoré poháňajú obe nápravy. Základná 1-motorová verzia má zrýchliť z 0 na 100 km/h za 7,6 s. Verzii s pohonom všetkých kolies to má trvať 4,8 s.

togg c-suv interier

Zdroj: TOGG

Vozidlo bude v základe vybavené batériou s 8-ročnou zárukou, ktorá má podľa výrobcu zabezpečiť dojazd „cez 300 km“. „Vyššia“ verzia má zvládnuť na jedno nabitie viac ako 500 km. A na 80 % sa má nabiť za 30 min.

Podľa skorších neoficiálnych informácií majú ceny prvých vozidiel na domácom trhu začínať údajne na 22 000 €. A model s „dobrou výbavou“ má vyjsť na 30 000 €. Ecomento aktuálne spomína základnú cenu 25 000 €. Ide však takisto o neoficiálnu a nepotvrdenú informáciu.

Elektromobily TOGG sa budú vyvážať aj za hranice. Turecká automobilka už totiž potvrdila prvé zahraničné trhy, a to Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Výrobný závod v Turecku má byť schopný produkovať až 175 000 vozidiel ročne, pričom Turci chcú do roku 2030 vyrobiť milión elektromobilov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Nóri odhalili koncept 8-miestneho elektromobilu s údajným dojazdom 1 000 km
Saudská Arábia má zvažovať založenie vlastnej „elektromobilky“ v snahe znížiť svoju závislosť od ropy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Zaujímavé. Tak nech im to len vyjde. S tou cenou by sa mohli presadiť.
    Ináč Turecko je známe ako „montovňa“ áut rôznych značiek, od Suzuki po Mercedes…

  2. Projektov s vyhrážkami krásy, kvality, techniky a dobrej ceny sme už videli veľa. Ani v toto prípade to nie je inak.
    Len praktické skúsenosti s už vyrobenými BEV presvedčia, alebo pochovajú takéto projekty!

    P.S. Spomeňme si na Muskove slová o „spaľovni peňazí“ v súvislosti s nábehom výroby v nových továrňach! …

Pridajte komentár