Historicky prvý turecký automobil, elektrický TOGG C-SUV, sa začal vyrábať sériovo

1

Turci v roku 2018 oznámili založenie svojej prvej automobilky v histórii – TOGG, a to pod záštitou tamojšej vlády. A pred pár dňami slávnostne spustili sériovú výrobu prvého modelu, ktorým je kompaktné elektrické SUV s príznačným názvom TOGG C-SUV. Ide pritom o prvý z piatich avizovaných modelov tureckej „elektromobilky“, ktorá má globálne ambície.

Za automobilkou TOGG stojí spoločný podnik 5 tureckých firiem, ktorý tvoria spoločnosti BMC – výrobca nákladných vozidiel a výzbroje, Anadolu Grubu – výrobca licenčných automobilov zahraničných značiek, Kiraca Holding – pôsobí aj v oblasti automobilového priemyslu, Turkcell – telekomunikačná spoločnosť a Zorlu – spoločnosť s tretím najväčším priemyselným a finančným podielom v krajine.

Turecký podnik už skôr oznámil, že má v pláne vyrábať 5 plne elektrických modelov. A to SUV segmentu B a C, sedan, hatchback segmentu C a MPV segmentu B. Prvým modelom, ktorý oficiálne vstúpil do sériovej výroby v Turecku, je elektrické SUV segmentu C – TOGG C-SUV.

Špecifikácie?

V aktuálnej tlačovej správe od TOGG sa žiaľ nespomínajú špecifikácie modelu C-SUV a jeho špecifikácie nenájdeme ani v rámci oficiálneho webu automobilky. Nevieme tak s istotou povedať, či sériové vozidlo ponúkne to, čo Turci sľúbili v čase predstavenia prototypu.

Podľa skorších informácií by mal TOGG C-SUV ponúknuť výkon 149 kW (verzia s pohonom zadnej nápravy), resp. 298 kW (verzia s pohonom oboch náprav), zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,6 s, resp. 4,8 s, dojazd viac ako 300 km, resp. viac ako 500 km (cyklus sa nespomínal) či nabitie na 80 % za 30 min.

Okrem finálnych technických špecifikácií mnohých samozrejme zaujíma cena tureckej novinky. A to aj v kontexte skorších neoficiálnych správ, ktoré hovorili o cene začínajúcej na domácom trhu na 22 000 €, resp. 30 000 € v prípade modelu s „dobrou výbavou“.

TOGG však zatiaľ nezverejnil ani ceny modelu C-SUV. Vystačiť si tak musíme s aktuálnymi neoficiálnymi infomáciami, ktoré priniesol portál Deutsche Welle na základe správ z tureckých médií. Podľa nich je cena tohto modelu podstatne vyššia, a to 900 000 TRY (necelých 49 000 €).

togg c-suv

Zdroj: TOGG

Podľa spoločnosti TOGG príde ich novinka na domáci trh v prvom kvartáli budúceho roku. Deutsche Welle dopĺňa, že budúci rok je na pláne výroba 17 000 – 18 000 ks vozidiel. Turci už skôr uviedli, že domáci závod má byť schopný produkovať až 175 000 vozidiel ročne, pričom do roku 2030 chcú vyrobiť milión elektromobilov.

Automobilka TOGG má aj globálne ambície. Ako uviedla v lete tohto roku, prvými zahraničnými trhmi by mali byť Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Zatiaľ však nevieme, kedy majú prvé exportované vozidlá prekročiť turecké hranice.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľská elektromobilka Izera predstavila prototypy SUV a hatchbacku
Maďari chystajú „super-luxusnú“ značku elektrifikovaných áut – Kincsem
Unikátny český elektromobil Luka EV dostal cenovku a chystá sa do predaja

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár