Tipy, ako v daždi jazdiť na elektrickej kolobežke bezpečne

0

Jazdiť na elektrickej kolobežke v daždi sa vo všeobecnosti neodporúča. Ak si aj napriek tomu chcete dopriať jazdu na mokre, je potrebné sa riadiť určitými zásadami. Aké to sú?

Jazdiť na elektrokolobežke v daždi je rizikom

Fakt, že elektrické kolobežky, až na pár výnimiek, nie sú vhodné na jazdu v daždi, alebo po mokrej ceste, vám potvrdí každý výrobca aj predajca. Riskujete tým nielen trvalé poškodenie elektroniky kolobežky, ale tiež vaše zdravie.

Na klzkom povrchu sa veľmi ľahko môže stať, že sa vám pri prudkom zatáčaní či rýchlej jazde podšmyknú kolesá a vy sa ocitnete na zemi.

Ďalším rizikom sú poruchy spojené s mokrou prevádzkou. Tie sa navyše nemusia prejaviť okamžite po jazde. Voda totiž často zatečie do elektroniky v malom množstve, čím sa zvýši vlhkosť a začne sa tým proces oxidácie. Preto môže trvať aj týždne, kým sa prejaví poruchou. Najnebezpečnejšia je pritom jazda cez mláky.

Vtedy voda na kolobežku nedopadá len zvrchu, ale pod tlakom strieka na jej najzraniteľnejšie časti v nášľapnej ploche. Hrozba zatečenia a následnej oxidácie je v tomto prípade najväčšia.

Z toho dôvodu je základnou podmienkou pre jazdu na kolobežke v daždi jej vodotesnosť. Vyjadruje sa označením IP. V súčasnosti môžete na trhu dostať kolobežky napríklad s krytím IPX4, ktoré je možné používať v miernom daždi. Ak teda plánujete využívať kolobežku za každého počasia, dobre si pred jej výberom preverte jej úroveň vodotesnosti (stupeň IP).

Čo znamená hodnotenie IP?

Hodnoty IP predstavujú medzinárodný štandard na meranie odolnosti časti zariadenia proti prachu a vlhkosti. Ak vaša kolobežka týmto označením nedisponuje, nie je odolná voči prachu a vode. V takom prípade nie je vhodná na jazdu v daždi.

Hodnotenie IP obsahuje dve čísla. Prvé číslo vyjadruje odolnosť voči prachu, zatiaľ čo druhé označuje odolnosť voči vode. Základné pravidlo teda je, že čím vyššie čísla, tým vyššia odolnosť. Elektrokolobežka s označením IPX7 je napríklad už odolná voči ponoreniu do vody.

Zásady jazdy na elektrokolobežke v daždi

Ak sa predsa len rozhodnete jazdiť po mokrej ceste, riaďte sa nasledovnými zásadami:

 • Vhodne sa oblečte – pršiplášť a nepremokavá bunda sú základom. Okrem toho sa nezabudnite zviditeľniť a používať reflexné prvky.
 • Znížte tlak v pneumatikách – znížením tlaku v pneumatikách zväčšíte kontaktnú plochu medzi pneumatikou a cestou. Získate tým lepšiu priľnavosť a stabilitu v zákrutách.
 • Jazdite pomalšie ako zvyčajne – za dobrého počasia môžete po chodníku jazdiť rýchlosťou chôdze 5 – 6 km/h. Za dažďa musíte spomaliť.
 • Brzdite s dostatočnou rezervou – účinnosť bŕzd sa vo vlhku výrazne zhoršuje, preto spomaľovanie nenechávajte na poslednú chvíľu.
 • Vyhýbajte sa mlákam a klzkým povrchom – nebezpečný je každý šmykľavý povrch, ako napríklad farbou označený prechod pre chodcov, kovové poklopy či električkové koľajnice.
 • Po jazde nikdy nenabíjajte ešte mokrú kolobežku.

TIP:
Na vodu môže byť citlivejšie aj sedadlo. Ak teda vlastníte tento typ kolobežky, je dôležité pri jazde v daždi na ňom sedieť, čím ho ochránite.

Ako zlepšiť vodeodolnosť kolobežky?

Vodeodolnosť kolobežky môžete zlepšiť nasledovnými spôsobmi:

 • Ochráňte LCD displej – napríklad nalepením priehľadného plastového krytu.
 • Využite tekutú pásku – super vec na izoláciu všetkých dôležitých komponentov a spojov.
 • Chráňte konektory – uistite sa, že máte zatvorené chrániče nabíjacích konektorov. Použiť môžete napríklad aj dielektrické mazivo. Pomôže vám izolovať konektory od vlhkosti a vzduchu. Zároveň tým zabránite oxidácii a únikom napätia okolo elektrických spojov.

Zdroj: Voltride.sk

Skladovanie a údržba po jazde v daždi

Aby vám elektrická kolobežka a všetky jej časti slúžili čo najdlhšie, nechajte ju po jazde v daždi poriadne vyschnúť, ideálne v suchom prostredí s izbovou teplotou. Vlhké prostredie a príliš vysoká alebo nízka teplota totižto znižujú životnosť batérie.

Ak by ste totiž kolobežku len tak nechali niekde vo vlhkej pivnici, z dlhodobého hľadiska môže takéto prostredie spôsobiť aj hrdzu medzi batériou a vodičom. Výsledkom je zvyčajne porucha obvodu v dôsledku zlého kontaktu medzi vodičmi.

Pri čistení kolobežky po jazde v daždi najskôr kolobežku vypnite. Následne ju dôkladne poutierajte navlhčeným uterákom. Na záver použite suchý uterák, ktorým odstránite zvyškovú vlhkosť na tele kolobežky. Nadmerná vlhkosť by totiž po určitom čase mohla spôsobiť poruchu v elektrickom obvode kolobežky.

Pri údržbe je dôležité to, či vlastníte kolobežku do terénu, alebo mestskú kolobežku. Prvý typ totiž lepšie znáša blato a mokrý terén. Z toho dôvodu je čistenie po jazde trochu jednoduchšie a riziko zatečenia dovnútra kolobežky o niečo menšie.

Až po úplnom vyschnutí prichádza na rad nabíjanie. V prípade, že kolobežku pripojíte na nabíjačku rovno po dojazde riskujete zoskratovanie celého systému a veľmi nákladnú opravu. Ak sa vám predsalen niečo takéto stane, využite služby autorizovaného servisu Voltride.

Vodeodolné elektrické kolobežky

Pokiaľ si nie ste istí voľbou kolobežky pre jazdu v daždi na základe vyššie zmienených informácií, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov.

Najlepšie kolobežky z hľadiska odolnosti voči vode

Najlepší stupeň krytia IP z ponuky Voltride majú napríklad:

 • Apollo City Pro 2022 – praktická mestská kolobežka, ktorá nesklame v žiadnej situácii ani počasí. Štýlová a nenáročná na údržbu. Stupeň krytia IP56.
 • Inmotion L9 – výborné odpruženie v kombinácii so starostlivým vyvážením a pevným rámom. Zvýšená bezpečnosť a stabilita jazdy. Stupeň krytia IP55.
 • Vsett 9+ – jednoduché ovládanie a skvelé odpruženie robia z tejto kolobežky ideálny dopravný prostriedok do mesta aj mimo neho. Stupeň krytia IP54.
 • Vsett 10+ – výkonná dvojmotorová kolobežka novej generácie, ktorá vyniká nielen super výkonom a maximálkou, ale aj zvýšenou bezpečnosťou vďaka kvalitným kotúčovým brzdám. Stupeň krytia IP54.
 • Xiaomi Mi Pro2 – skvelý pomer výkonu a ceny. Disponuje vymeniteľnou batériou, predným, zadným aj brzdovým osvetlením a tromi brzdami. Stupeň krytia IP54.

Zdroj: Voltride.sk

Záver

Pre jazdu kolobežkou v daždi je najdôležitejšia jej vodeodolnosť s krytím aspoň IP54.
V prípade, že sa jazde v mokrých podmienkach skutočne nedá vyhnúť, jazdite pomalšie ako zvyčajne a vyhýbajte sa šmykľavým miestam. Po jazde kolobežku nikdy nenabíjate mokrú a pred skladovaním ju dôkladne vyčistite a osušte. Nezabudnite ju skladovať v suchu a pri izbovej teplote.

Zdroj: Inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár