„Lacná“ tehla Elona Muska bola porovnaná s tehlami dostupnými na trhu

2

Spoločnosť Elona Muska, The Boring Company, ktorá sa špecializuje na podzemné dopravné systémy, v roku 2018 oznámila, že z odpadu, ktorý vzniká pri razení tunelov, bude vyrábať lacné a odolné tehly. A aktuálne sme sa dočkali prvého nezávislého testu odolnosti jednej z nich.

Elon Musk v minulosti povedal, že až 15 % z celkových nákladov na budovanie tunelov tvoria náklady na presun vyťaženého odpadu. Preto sa rozhodol, že z neho urobí produkty, ktoré bude možné opätovne použiť pri výstavbe tunelov, predať alebo darovať.

Musk tvrdí, že tehly od The Boring Company sú pevnejšie ako cementové bloky. Majú byť vyrobené tak, aby stavby z nich odolali seizmickej záťaži v štáte Kalifornia. Navyše majú byť veľmi ľahké, pretože sú „duté“. Vďaka tomu, ako aj „LEGO“ úprave, majú byť 2 ľudia schopní postaviť vonkajšie steny malého domu za jediný deň.

Samotné tehly/bloky, ktoré The Boring Company vyprodukuje nad rámec svojich potrieb, chce spoločnosť podľa skorších Muskových slov predávať za symbolickú cenu 0,10 $ za kus, resp. v rámci humanitárnych účelov rozdávať zdarma. Tým sa zbaví odpadu, ktorý by bolo inak nutné „likvidovať“ za nemalé peniaze.

The Boring Company zverejnila krátke video ohľadom výroby svojich tehiel ešte v roku 2018, odvtedy sme však o nich moc nepočuli. Danovi Markhamovi z Youtube kanála What’s Inside sa však podarilo získať 2 tehly „V1“ priamo od zamestnanca The Boring Company. A to z prvej produkčnej série (500 ks), pričom odolnosť jednej z nich otestoval a porovnal s rôznymi tehlami dostupnými na trhu.

Čo ukázalo porovnanie?

Ako informuje Teslarati, Markham porovnal odolnosť tehly The Boring Company s „priemernou“ červenou hlinenou tehlou (0,53 $), „použitou“ hlinenou tehlou (0,58 $), škvarovou tvárnicou vystuženou oceľou (0,71 $) a normálnou škvarovou tvárnicou (0,43 $).

„Nevedecký“ test odolnosti vykonával spúšťaním tehiel na zem z rôznych výšok – z úrovne svojho hrudníka a z výšok zhruba 2,5 m (odhad), zhruba 3,5 m (odhad) a zhruba 5 m (odhad). Hlinená tehla za 0,58 $ a škvarová tehla za 0,43 $ neprežili ani prvé kolo. Druhé a tretie kolo zvládli zvyšné tehly bez výraznejšej ujmy. 4. kolo sa stalo osudným „priemernej“ červenej hlinenej tehle za 0,53 $.

Tehla od The Boring Company následne „padla“ až po vyhodení do ťažko odhadnuteľnej väčšej výšky. A to je zrejme veľmi dobrý výsledok. Obzvlášť, ak by Muskova spoločnosť naozaj začala predávať tieto tehly za 0,10 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk bude predávať eko-stavebnicu, z ktorej postavíte sfingu či skutočný dom
Tesla má pracovať na elektrických vanoch pre Muskovu firmu The Boring Company
V Muskových podzemných tuneloch Loop budú jazdiť autonómne Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Tehly nepotrebuju odolavat proti narazu, potrebuju hlavne odolavat tlaku (strecha a dalsie tehly ktore na nich tlacia) to by ste tam mohli dodat 🙂 Ale je mi jasne, ze video bolo robene hlavne pre „entertainment“

  2. No ja tomu tiež celkom nerozumiem, snáď tie vlastnosti budú závislé od vlastnosti hlušiny čo vyťažia a použijú na lisovanie tej tehly alebo tá hlušina tam má malé zastúpenie. Chcelo by to viac info.

Pridajte komentár