Elon Musk má na pozemku spoločnosti SpaceX zaparkovanú novú 1 200 tonovú hračku

0

Generálny riaditeľ spoločností Tesla, SpaceX  či Neuralink, Elon Musk, nedávno oficiálne ohlásil vznik spoločnosti The Boring Company, čo v preklade znamená nudná, resp. tunelovacia spoločnosť. Hlavným cieľom spoločnosti je dosiahnutie významného pokroku v rýchlosti razenia tunelov, a tým znížiť náklady na ich realizáciu. Takéto tunely by tak mohli byť rentabilné a pomohli by vyriešiť dopravné problémy v mestách.

Spoločnosť The Boring Company nedávno prevzala nový tunelovací stroj, tzv. TBM (Tunnel Boring Machine). Ten je aktuálne „zaparkovaný“ v areáli Muskovej spoločnosti SpaceX. Vo februári Musk kúpil použitý TBM Herrenkecht, ktorý mal v priemere 8 m, dĺžku 122 m a hmotnosť 1 200 ton. Avšak nie je známe, či ide o podobný alebo ten istý tunelovací stroj.

Začiatok dopravnej revolúcie?

V nedávnom rozhovore Elon Musk uviedol, že tento stroj najskôr vyvŕta až 15 metrov do hĺbky a následne začne raziť vodorovne, aby nedošlo k narušeniu plynového či kanalizačného potrubia. Odpoveď na to, kde sa spojí prvý tunel ešte nie je úplne jasná, no Elon Musk tvrdí, že pre automobily a Hyperloop je to rozhodne začiatok obrovskej siete podzemnej dopravy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý obrázok tunelovacej mašiny Elona Muska
Elon Musk začne s realizáciou svojho prvého mestského tunela už o mesiac

Musk chce pod mestami umiestniť desiatky tunelov. Vidí to ako efektívne riešenie premávky v mestských oblastiach a spôsob, ako preniesť dopravu do trojdimenzionálného sveta, podobne ako v prípade vysokých budov. Zatiaľ, čo sa razí prvý tunel pod SpaceX, Musk hovorí, že The Boring Company nepatrí pod Teslu ani SpaceX, ale je to vlastná a nezávislá spoločnosť.

Zdroj: electrek.cotesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár