Elon Musk postaví v Chicagu svoj rýchly, lacný a ekologický dopravný systém Loop

0

Najnovšia spoločnosť Elona Muska, The Boring Company, získala obrovskú zákazku. Pre mesto Chicago vybuduje svoj podzemný dopravný systém Urban Loop. Ten bude prepravovať 20 000 tisíc cestujúcich denne z centra mesta na letisko O’Hare. A to až 4-krát rýchlejšie a 3-krát lacnejšie ako v prípade prepravy taxi službou.

Elon Musk založil spoločnosť The Boring Company „na zelenej lúke“ len pred 1 a pol rokom, pričom tá už stihla získať druhú obrovskú zákazku. Po Washingtone sa dočkajú rýchleho, lacného a ekologického cestovania aj cestujúci v Chicagu. Tamojší dopravný systém sa bude volať Chicago Express Loop.

Čo je to ten Urban Loop?

Dopravný systém Urban Loop je riešením Elona Muska, ktoré má zabezpečiť efektívnu dopravu v metských aglomeráciách. Základná myšlienka napadla Elona, keď sedel v jednej z početných dopravných zápch v Los Angeles. Vtedy si povedal, že musí presunúť dopravnú premávku pod zem, do siete tunelov.

Vôbec nie „nudná“ spoločnosť

Aj z tohto dôvodu nazval spoločnosť The Boring Company – dvojzmysel „tunelovacia/nudná spoločnosť“, pričom sa na začiatku zameral na vývoj nového, oveľa výkonnješieho tunelovacieho stroja, aby bolo hĺbenie tunelov rýchlejšie a cenovo efektívnejšie.

Elektrické „skejty“ so šasi Modelu X

Elonove riešenie samozrejme nespočíva len vo vykopaní tunela. V rámci neho budú premávať batériou poháňané elektrické „skejty“ s kapacitou 8 až 16 cestujúcich. A to rýchlosťou 200 až 240 km/h. Zaujímavosťou je, že budú využívať modifikované šasi elektrického automobilu Tesla Model X. Každý „skejt“ bude vybavený klimatizáciou, wi-fi pripojením a úložným priestorom pre batožinu.

loop electric skate

Zdroj: TBC

Oveľa rýchlejšie a lacnejšie

Dopravný systém Chicago Express Loop prinesie 3 až 4-násobne kratšiu dobu cestovania na trase medzi centrom Chicaga a medzinárodným letiskom O´Hare. Cena lístka má byť 20 až 25 USD, pričom cesta taxi službou vyjde na 60 USD.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk zverejnil prvé video podzemného dopravného tunela pod SpaceX
Elon Musk zapája do projektu kolonizácie Marsu tri svoje spoločnosti
Elon Musk o projekte SpaceX, ktorý pokryje celý svet “vesmírnym” internetom

The Boring Company vyčíslil náklady na realizáciu Chicago Express Loop na 1 miliardu dolárov. Tie budú v plnej réžii spoločnosti, pričom tá bude zarábať na cestovnom. Pre získanie predstavy o rentabilite, na trase medzi centrom mesta a letiskom sa denne prepraví cca 20 000 cestujúcich.

Zdroje: The Boring Company, Teslarati, Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár