Tesla zvolá takmer 500 000 modelov 3 a S kvôli možným problémom s kapotou a kamerou

3

Dnes sa začali objavovať správy, že Tesla zvolá vyše 475 000 elektromobilov Model 3 a Model S kvôli možným problémom, ktoré súvisia s prednou kapotou a cúvacou kamerou. A dokumenty Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) to potvrdzujú. O čo presne ide?

Svetové agentúry dnes v skratke informovali, že elektromobily Tesla Model 3 a Tesla Model S budú zvolané výrobcom, aby sa odstránili nedostatky, ktoré potenciálne môžu viesť k problémom a ohrozeniu bezpečnosti. Reuters pritom na základe vyjadrenia NHTSA píše, že „Tesla si nie je vedomá žiadnych nehôd, zranení alebo úmrtí súvisiacich s problémami s jej modelmi 3 a S,“ čo je samozrejme dobrá správa. Z toho tiež vyplýva, že zvolávacia akcia má preventívny charakter.

Pohľad do súvisiacich dokumentov (dokument 1, dokument 2) od NHTSA nám pritom prezrádza nasledovné. Tesla zvolá vozidlá Model 3 vyrobené v rokoch 2017 až 2020. Potenciálne sa to má týkať 356 309 kusov. A to kvôli káblovým zväzkom cúvacej kamery, ktoré sa môžu poškodiť otváraním a zatváraním veka kufra.

Vyradenie tejto kamery z prevádzky môže podľa NHTSA znížiť výhľad vodiča dozadu, čím sa zvyšuje riziko zrážky. Tesla v rámci bezplatnej servisnej akcie nainštaluje chránič či v prípade potreby vymení káblový zväzok.

Kapota Tesly Model S

V prípade zvolávacej akcie ohľadom Tesly Model S sa problém potenciálne týka 119 009 vozidiel, ktoré boli vyrobené v rokoch 2014 až 2021. Problémom je pritom primárna západka kapoty, ktorá môže byť nesprávne zarovnaná, čo môže brániť zapadnutiu sekundárnej západky.

Potenciálne tak existuje bezpečnostné riziko, keďže kapota by sa mohla neočakávane otvoriť a brániť vodičovi vo výhľade. V rámci zvolávacej akcie Tesla bezplatne skontroluje zostavu západky a podľa potreby ju môže premiestniť.

Dotknutí majitelia budú na zvolávaciu akciu upozornení. Zatiaľ nie je známe, či sa to bude týkať aj európskych zákazníkov, keďže by malo ísť o dobrovoľnú zvolaciu akciu v rámci USA. Každopádne, či sa vás týka nejaká „zvolávačka“, je možne overiť na webe spoločnosti Tesla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla má byť najhoršia aj najlepšia v rámci „výrobnej“ kvality áut. Podľa toho kde
Tesla chystá kamerový systém pre kontrolu výrobnej kvality a má zvolať 158 000 áut
Tesla predposledná v prieskume spoľahlivosti CR, napriek nie moc závažným problémom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. To by som rád vedel, ako sa príde na potenciálnu závadu – nič sa nestalo, ale závada je. Päť hviezdičiek v teste bezpečnosti, najbezpečnejšie autá, ale závada je. To už mi pripadá hrozne nefér, akoby silou-mocou chceli na tú Teslu, čo má také dobré meno, niečo nájsť. Doteraz to od roku 2014 hľadali – a podarilo sa! To ako keď zatknú niekde rasisti človeka, čo síce nič neurobil, ale mohol by.

Pridajte komentár