Farba elektromobilov Tesla môže mať značný vplyv na ich „zostatkovú hodnotu“

1

Spoločnosť iSeeCars uskutočnila analýzu elektromobilov značky Tesla, pričom sa zamerala na ceny jazdeniek v kontexte ich farby. Zistila pritom, že niektoré farebné varianty sú častejšie dostupné za výrazne nižšiu cenu ako iné. Dá sa tak povedať, že ich zostatková hodnota môže záležať aj od farby.

Vyhľadávač automobilov iSeeCars, ktorý sa špecializuje na ojazdené vozidlá, skúmal zo spomínaného hľadiska elektromobily Tesla z modelových rokov 2014 až 2016, čo vylúčilo z jeho analýzy Model 3. K dispozícii sú tak údaje pre vozidlá Model S a Model X.

Tesla Model S

V prípade elektrického sedanu vyššej strednej triedy, Tesla Model S, bolo v rámci analýzy zistené, že 28,2 % ponúkaných jazdeniek je dostupných za výrazne nižšiu cenu. 10 a viac-percentnú „zľavu“ je pritom možné očakávať až v u jednej štvrtiny jazdeniek Model S v hnedej farbe.

tesla zostatkova hodnota farba

Zdroj: iSeeCars.com

To zrejme naznačuje, že majitelia hnedých Modelov S majú najväčší problém predať svoje vozidlá, a tak ich ponúkajú za nižšie ceny, ako je bežné. A nasvedčujú tomu aj slová šéfa iSeeCars, Phonga Lya, ktorý hovorí, že Tesla zrušila túto farbu koncom roka 2014 pre nezáujem zákazníkov, pričom podobným problémom čelia aj predajcovia jazdeniek.

Pre nízky dopyt bola pritom zrušená aj zelené farba, a to v roku 2015. O niečo väčšiu šancu na kúpu jazdenky Tesla Model S v 10+ % zľave by mali mať záujemcovia, ktorí sa budú pozerať po vozidlách v sivej farbe. V prípade tejto farby by mal byť problém ten, že ponuka prevyšuje dopyt, pričom ide po čiernej a bielej o 3. najpredávanejšiu farbu.

Aj v prípade modrej farby je o niečo väčšia šanca, že záujemca nájde výraznejšie lacnejšiu ponuku. Podľa Lya to je spôsobené tým, že modré odtiene nie sú vo všeobecnosti príliš obľúbené u kupcov luxusných vozidiel. Dodáva pritom, že s luxusom sa spája najmä čierna farba.

Biela, strieborná a červená farba sú podľa šéfa iSeeCars obľúbené u športových automobilov, pričom sa zdá, že záujemcovia o jazdenú Teslu sú ochotní zaplatiť za Model S v týchto farbách viac.

ZAJAZDI SI NA TESLE

A čo Model X?

V prípade Tesly Model X je na trhu s jazdenkami iná situácia. V ich prípade nájdeme menej ponúk, ktoré sú výhodnejšie o 10 a viac %, a to v prípade 16,9 % predávaných vozidiel. Jednoznačne najväčšiu šancu na dobrú ponuku majú záujemcovia o modrý a červený variant. Najmenšiu zas v prípade bieleho a čierneho. Tieto dve farby si pritom podľa Lya držia vyššiu hodnotu najmä vďaka tomu (aj keď ide o najpredávanejšie varianty, pričom by sa dal očakávať cenový „konkurenčný“ boj v rámci ponúk), že na trhu s jazdenkami nie je príliš veľký počet kusov Modelu X.

tesla zostatkova hodnota farba

Zdroj: iSeeCars.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 s najvyššou zostatkovou hodnotou. Koľko môžu stáť jazdenky?
Ako sú na tom e-autá z hľadiska zostatkovej hodnoty v porovnaní so spaľovákmi
Ceny elektromobilov značne závisia od batérií. Aký vývoj očakávať?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár