Tesla výrazne znížila ceny elektromobilov už aj pre Slovensko

7

Spoločnosť Tesla znížila ceny svojich elektromobilov na globálnej úrovni. V mnohých prípadoch ide o rapídne zlacnenie. A nižších cien sa dočkali aj Slováci.

Nedávno sme informovali, že Tesla znížila ceny na viacerých ázijských trhoch. V Číne to bolo po prepočte cca o 2 800 až 6 700 €. Na ďalších trhoch ceny klesli v rozmedzí 1,9 až 12,1 %. No a aktuálne „globálne“ zlacňovanie elektromobilov Tesla prinieslo aj ďaleko vyššie „zľavy“.

V domácich Spojených štátoch došlo podľa výpočtov agentúry Reuters k zníženiu cien o 6 až 20 %. Vďaka tomu sa niektoré modely po novom kvalifikovali na tamojší daňový kredit vo výške 7 500 $. To pritom v prípade modelu Tesla Model Y Long Range prinieslo zľavu v neuveriteľnej výške 31 % po započítaní spomínaného kreditu/dotácie. Podľa amerického konfigurátora by mala byť výsledná cena tohto modelu 45 490 $ bez DPH (necelých 42 000 €).

Web Teslamag zas informoval, že cena základných verzií Tesiel Model 3 a Model Y klesla na najväčšom európskom automobilovom trhu, teda v Nemecku, o 6 000 € (na 43 990 € s DPH), resp. 9 100 € (na 44 890 € s DPH). Ceny ďalších verzií týchto modelov išli dole o 500 až 5 500 €. Podľa Reuters došlo v Nemecku k zlacneniu v rozmedzí cca 1 až 17 %, pričom došlo k vyrovnaniu cien základných verzií modelov Tesla Model 3 a VW ID.3, ktorý sa radí o triedu nižšie a má podstatne slabšie parametre či výbavu.

Web Drive Tesla Canada upozornil na tabuľku zliav v ďalších európskych krajinách ako Nórsko, Francúzsko, Veľká Británia a Holandsko od používateľa Twitteru @azmarina2. Z nej vyplýva, že Tesla v týchto krajinách zlacnila modely 3 a Y v rozmedzí 0,76 až 23,06 %.

A čo slovenské ceny?

Slovenský konfigurátor spoločnosti Tesla prezrádza nasledovné zníženie cien:

  • Tesla Model 3: pokles zo 44 990 € na 37 990 €
  • Tesla Model 3 Long Range: pokles z 52 990 € na 44 990 €
  • Tesla Model 3 Performance: pokles z 56 990 € na 49 990 €
  • Tesla Model Y: pokles zo 41 990 € na 39 990 €
  • Tesla Model Y Long Range: pokles z 52 990 € na 44 990 €
  • Tesla Model Y Performance: pokles z 56 990 € na 53 990 €
  Upozorňujeme, že ide o ceny bez DPH a poplatku „Destination & doc“ vo výške 880 €. Slovenské ceny modelov S a X zostali zachované. Napr. v USA pritom Tesla zlacnila aj tieto svoje vlajkové lode.

  Zaujímavé je, že podľa webu Teslamag spoločnosť Tesla na margo zníženia cien aktualne informovala, že za tým stojí ich schopnosť „vyrábať najlepší výrobok pri najlepších nákladoch v odvetví“. Šéfka spoločnosti Tesla China Grace Taová zas zhruba pred týždňom uviedla, že zníženie cien vyplýva z vývoja nákladov spoločnosti Tesla. A dodala, že optimalizácia nákladov vychádza z integrácie vozidiel na konštrukčnej úrovni, vylepšovania výrobnej linky, riadenia dodávateľského reťazca a optimalizácie súčinnosti robotických ramien na úrovni milisekúnd.

  To sú zaujímavé tvrdenia, dá sa však predpokladať, že množstvo analytikov za tým uvidí snahy o zvýšenie upadajúceho dopytu po elektromobiloch Tesla. Treba pritom uviesť, že Tesla minulý rok viackrát význame zdražila svoje autá a súčasné ekonomické trendy zrovna nenahrávajú vysokému záujmu spotrebiteľov o nové automobily, obzvlášť z vyšších cenových kategórií.

  SÚVISIACE ČLÁNKY:
  Tesla sa stane najhodnotnejšou firmou sveta, hovorí Musk aj po rekordnom prepade
  Slovenské cenovky dostali už aj základné verzie nových Tesiel Model S a X
  Nemci sú „pod tlakom“. Predajom elektromobilov v minulom roku opäť dominovali Tesla a Číňania

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  • Keby urobili Teslu 3 a Y len s najnutnejšou výbavou, možno by sa dostali aj na cenu okolo 30 tis € a mali by auto cenovo aj do segmentu, kde sú Peugeot 208, Opel Corsa, Citroen C3 a pod. To by bol potom iný odbyt! Ihneď by som kupoval. Musk, ideš!

 1. Čiže od 34000 bez dph a potom ešte plus 880, za auto, ktoré má v zime dojazd cca 250km, no a v lete pri diaľničnej prevádzke ledva 300km, kde dobíjanie stojí v prepočte viac ako nafta do bežného dieselu, no a trvá pol dňa z bežnej zásuvky, super, tak to sa oplatí. Neviem, či toto bude niekedy v budúcnosti použiteľné ako auto do bežnej rodiny, no dnes to nie je nič moc teda…

  • Napriek negativam nieje velmi podstatne ci su pravdive ale ta reakcia elektrickeho auta da v meste dole hocijaky spalovak. Mam 535 xdrive 300koni….radenie nastavene na sport a spotrebu v meste 17litrov sa citim ako slimak ked porovnam s elektrickou mazdou 150k(zime dojazd 140km). Este sa mi nestalo aby bolo malo energie na jeden den …behanie po meste…
   Verim ze energie pojdu dole a zase bude vsetko ok. Jediny dovod drahej energie som pocul z Kolarovych ust… Francuzko odstavilo polovicu svojich jadrovych elektrarni plus nemecko …. Oni si to vedia zaplatit ale chudobne krajiny ako Slovensko na to nema… Takze EU nam vybavilo dalsie zadlzovanie na kurenie a svietenie.

Pridajte komentár