Tesla môže znížiť ceny svojich áut. Má to však dôležitú podmienku, hovorí Musk

2

V aktuálnej dobe zdražuje asi takmer všetko a elektromobily Tesla nie sú výnimkou. Ich ceny pritom za posledné roky významne narástli, a to z viacerých dôvodov. Elon Musk nám však dáva nádej, že by sa tento neželaný trend mohol zvrátiť.

Šéf Tesly v pomerne nedávnej minulosti uviedol, že elektromobily Tesla musia významne zlacnieť, aby sa mohli masovo rozšíriť. V tej dobe sa pritom začínali objavovať prvé informacie ohľadom menšieho modelu Tesla s cenou od 25 000 $ (bez DPH).

Nie dlho na to však prišla pandémia koronavírusu a aby toho nebolo málo, keď sa zdalo, že sa situácia začína upokojovať, tak aj vojna na Ukrajine. Obe tieto udalosti pritom mali významný vplyv napr. na infláciu a dodávateľské reťazce.

Medzitým Elon Musk uviedol, že Tesla na spomínanom cenovo dostupnejšom elektromobile nepracuje, pretože má toho na tanieri príliš veľa. No a namiesto lacnejšieho vozidla sme sa dočkali mnohých vĺn zdražovania existujúcich modelov.

Významné zdraženie elektromobilov

Napríklad podľa štúdie spoločnosti Moneybarn stúpli ceny elektromobilov Tesla od roku 2019 na britskom trhu cca o 21 % (Model 3), 25 % (Model X), resp. 32 % (Model S). Samozrejme, zdražovanie sa netýkalo len elektromobilov značky Tesla či elektrických áut vo všeobecnosti. Napr. podľa WSJ sa v máji v rámci USA medziročne zvýšila cena elektromobilov priemerne o 22 %.

Prudký rast cien surovín

Podľa viacerých výskumov stoja za zdražovaním elektromobilov aj prudko rastúce ceny nevyhnutných batériových surovín. Podľa jednej z najnovších štúdií od spoločnosti AlixPartners, na ktorú upozornila CNBC, sa náklady na suroviny pre elektromobily ako kobalt, nikel a lítium od marca 2020 zvýšili priemerne o 144 %. A za ostatné 2 roky sa mali náklady špecifické pre elektromobily zvýšiť z 2 000 na 4 500 $.

Čo sa týka Tesly, Elon Musk v marci, v čase významnej zdražovacej vlny, uviedol, že „Tesla a SpaceX čelia výraznému inflačnému tlaku v oblasti surovín a logistiky“. A vo veci tiež môže byť regulácia dopytu, keďže Tesla stále nestíha adekvátne uspokojovať dopyt po viacerých modeloch. No a tomu rozhodne nepomohlo ani pomerne dlhé uzatvorenie továrne Giga Shanghai v 2. kvartáli tohto roku a následné nabiehanie výroby, a to kvôli ďalšej vlne koronavírusu v Číne.

Istá nádej

Pred niekoľkými hodinami nám však dal Elon Musk istú nádej ohľadom cien elektromobilov Tesla, keď pripustil, že nedávne zdraženie nemusí byť trvalé. Uviedol totiž, že ak sa inflácia upokojí, ceny áut môžu znížiť. Nuž dúfajme, že sa nielen celá ekonomická situácia a oblasti, ktoré na ňu majú vplyv, stabilizujú čo najskôr.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenová vojna elektromobilov sa blíži, pretože náklady klesnú, uvádza šéf Fordu
Stellantis plánuje významné zlacnenie elektromobilov. Ale v dlhdobejšom horizonte
V Číne stoja elektromobily v priemere len o 10 % viac ako spaľováky. Inde je rozdiel ďaleko väčší

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár