Tesla s rekordnými príjmami aj ziskom. A napriek problémom sa sústreďuje na ďalší rast

5

Spoločnosti Tesla sa v tejto neľahkej dobe darí aj z hľadiska predaja a finančných výsledkov, keď za 1. kvartál tohto roka dosiahla svoje historicky najvyššie dodávky áut, príjmy či zisky. A napriek ďalším problémom v dodávateľskom reťazci či v rámci Giga Shanghai neupúšťa od svojich tohtoročných nemalých produkčných cieľov.

1. štvrťrok 2022 bol pre Teslu z hľadiska „predaných“ elektromobilov už 7. rekordným v rade. Dodala v ňom totiž celkovo 310 048 ks svojich elektromobilov. Z toho bolo až 295 324 ks modelov 3/Y a 14 724 ks modelov S/X. A vyrobených bolo 305 407 ks, z toho 291 189 ks modelov 3/Y a 14 218 ks modelov S/X.

Tesla aktuálne v rámci zverejnenia hospodárskych výsledkov uvádza, že 1. kvartál tohto roku bol rekordným aj z viacerých iných hľadísk. Zaznamenala pritom napríklad historicky najvyššie štvrťročné príjmy – 18,8 mld. $, čo predstavuje medziročný rast o 81 %.

Dosiahla tiež čistý zisk 3,3 mld. $ (taktiež rekord), hrubú maržu v rámci automobilovej divízie 32,9 % a prevádzkovú maržu 19,2 %. Tesla pritom spláca aj pohľadávky z minulosti, v 1. kvartáli na to minula 2,1 mld. $. Celkový dlh neustále významne expandujúcej spoločnosti sa pritom zmenšil už len na menej ako 0,1 mld. $ (nie je v ňom zahrnuté financovanie/lízing vozidiel a energetických produktov). A Tesla mala koncom 1. kvartálu 2022 k dispozícii hotovosť alebo jej ekvivalenty vo výške 17,5 mld. $.

Hlavné zámery Tesly

Tesla uviedla, že záujem verejnosti o udržateľnú budúcnosť naďalej rastie (tým mala zrejme na mysli rastúci dopyt po jej produktoch). Sústreďuje sa tak na čo najrýchlejší rast. Základom je pritom rozširovanie produkčných kapacít. A podľa vlastných slov vynakladá značné úsilie na výrobu vlastných batériových článkov (4680), obstarávanie surovín a diverzifikáciu dodávateľov. Čiže sa zameriava na oblasti, ktoré sú v ostatnom období problematické.

Tesla vo svojom štvrťročnom zhrnutí tiež píše, že plánuje zvyšovať svoje výrobné kapacity čo najrýchlejšie. Na najbližšie roky pritom očakáva, že dosiahne 50-% priemerný ročných rast dodávok svojich elektromobilov. A to platí aj pre tento rok. Finančný riaditeľ Tesly Zachary Kirkhorn uviedol, že veria v 50-% alebo vyšší rast. Elon Musk následne dodal, že sú stále presvedčení o raste produkcie o 50 %, príp. až o 60 %, informoval web Teslarati na základe konferenčného hovoru spoločnosti Tesla s investormi.

Zaujímavá je tiež viera Muska v to, že ich továreň v Číne vyrobí tento kvartál rovnaký počet elektromobilov ako v tom minulom. A to napriek pomerne dlhému zatvoreniu závodu v dôsledku novej covidovej vlny, pričom nedávno obnovená výroba má mať len postupný nábeh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Elon Musk. Ukradne ľuďom prácu?
Teslu ohrozujú „šialené“ ceny surovín. Preto zvažuje ich ťažbu vo vlastnej réžii
Elon Musk bol „nútený klamať, aby uchránil Teslu pre krachom“. SEC sú bastardi, povedal

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Každý úspech, o to viac toho prvého na stupienku, je vykúpený tvrdou prácou týmu. I malé zaváhanie môže byť začiatok voľného pádu, a väčšie tvrdým dopadom. Rešpekt pred Teslou a „budíček“ tým čo stále váhajú …. 🙂

    P.S. Neprajníkov a posmeškárov má Tesla, ale aj ostatní! Je to bohužiaľ fenomén všetkých diskusií na internete …. 🙁

Pridajte komentár