Tesla zdá sa kupuje nemecký startup. Zrejme kvôli indukčnému nabíjaniu áut a robotov

7

Z Nemecka prichádzajú správy, ktoré naznačujú, že Tesla kupuje tamojší startup Wiferion. Ten sa pritom špecializuje na bezdrôtové nabíjanie elektromobilov a robotov.

Nemecký Business Insider/Grunderszene na základe oficiálnych dokumentov z obchodného registra informuje, že spoločníci spoločnosti Wiferion chcú predať svoje podiely firme Tesla International B.V., čo je dcérska spoločnosť Tesly sídliaca v Holandsku.

Grunderszene v tejto veci oslovil dvoch investorov spoločnosti Wiferion, ktorí uviedli, že obchod sa uskutočnil, ale odmietli menovať kupcu. Dodali len, že ide o zaujímavé meno. Teslamag v tejto veci uvádza, že akcionári spoločnosti Wiferion alebo ich zástupcovia si 12. júna nechali notárky overiť zámer predať svoje akcie spoločnosti Tesla International B.V.

Čo by Tesla získala?

Ak k obchodu došlo či dôjde, jednou z najzaujímavejších a najdôležitejších otázok je, prečo Tesla kupuje spoločnosť Wiferion. Podľa Grunderszene vznikla táto spoločnosť v roku 2016 ako špecialista na indukčný nabíjací systém pre elektrické vozidlá a roboty. Bezdrôtové nabíjacie stanice má na trhu do roku 2018, pričom doteraz mala predať cca 8 000 ks, a to zákazníkom z priemyslu.

Teslamag dodáva, že bezdrôtová nabíjacia technológia od Wiferion dokáže spustiť nabíjanie už za 1 sekundu od momentu zaparkovania nabíjaného zariadenia v rámci indukčnej nabíjacej stanice. Nabíjacie systémy nemeckého startupu pritom ponúkajú výkon do 12 kW. Nemecký web tiež uvádza, že Wiferion zákazníkom ponúka aj batérie. Nezdá sa však, že spoločnosť vyvíja vlastné batériové články, ktoré by teoreticky takisto mohli byť predmetom záujmu Tesly.

Možné využitie

Zaujímavé je, že táto správa prichádza nie dlho potom, čo Tesla naznačila domáce bezdrôtové nabíjanie pre svoje elektromobily v rámci obrázku zverejneného počas jej Investor Day. A tiež potom, čo Tesla oznámila vývoj humanoidných robotov Optimus, pričom tie chce najskôr nasadiť ako pracovnú silu v jej továrňach. A to v tisícoch kusov.

tesla bistro bezdrotova nabijacka

Zdroj: Tesla via Electrek.co

Bezdrôtové nabíjanie sa môže hodiť aj pre konvenčnejšie priemyselné roboty, keďže Tesla zrejme stále rozširuje automatizáciu výroby. Chystá sa pritom zaviesť nové produkčné procesy „Unboxed„. Samozrejme nemôžeme zabúdať ani na zámery spoločnosti Tesla v oblasti autonómneho riadenia a služby robotaxi, v rámci ktorej by bolo efektívne fungovanie v podstatne závislé od automatizovaného nabíjania.

Nuž uvidíme, čo z toho bude. Od Tesly sa však nemusíme dočkať žiadnych oficiálnych vyhlásení ohľadom tejto prípadnej akvizície, ako ukázali mnohé podobné obchody v minulosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla doteraz „kúpila“ množstvo firiem. Ktoré a čo vďaka ním získala?
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk
Budúcnosť nabíjania? Vedci vyvinuli bezdrôtový nabíjací systém s výkonom 500 kW
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Indukčné nabíjanie je vhodné pre autonómne vozidlá a stroje. Myslím si, že nabíjanie „elektrickou pištoľou“ je a bude pre väčšinu vodičov BEV prijateľné tak, ako je to dnes s tankovaním tekutého paliva. Indukcia má väčšie nároky na elektrotechniku, kontaktné miesto na vozidle, a straty pri prenose indukciou …..

 2. Ak by mali 12kW indukcnu nabijacku tak to hned beriem.
  Nie zeby bolo pripojenie kablu narocne, ale ten konfort ze zaparkujem a nabijam by bol ohromny.
  BERIEM.

  • Pozor na aute musíš mať indukčný „prijímač“, O.K., ale kde budeš mať nabíjací bod! Len ak máš vlastnú garáž …. Prevažná väčšina z nás parkuje na ulici, na chodníku, na trávniku, a tak …. 🙂 Nechajme sa prekvapiť !

   • A to je prave ten dovod..ze vacsina nema dom ani garaz, a teda by mohla nabijat zaparkovanim na sidliskovej indu-nabke.
    Pricom, by nebolo vylucene, ze sa na jednej nabke za noc autonomne vystrieda viac aut.
    Neviem preco skeptici este stale neveria, ze pokrok uz davno prisiel, a zadubene ho nevedia prijat.
    Tie veci su pritom tak jednoduche a jasne.
    Navyse nam EV daju viac slobody, budeme moct nabit doma z vlastneho zdroja, nik nam ho nebude danit..ako nam dani ropu, z ktorej potom financuje vojska a vojny.

 3. Tesla stále inovuje, to je na nej super a oceňujú to aj investori, cena akcie Tesly v poslednom čase prudko stúpa. Zdá sa, že epizódu s Twitterom už investori Elonovi odpustili.

Pridajte komentár