Spoločnosť Tesla oficiálne vznikla ako Tesla Motors 1. júla 2003. Tzn. že pred niekoľkými hodinami oslávila 20. výročie založenia. Čo stojí za jej vznikom a kto sú jej (spolu)zakladatelia?
Ako sme už uviedli, spoločnosť Tesla Motors bola založená pred 20 rokmi (v roku 2017 došlo k premenovaniu na „Tesla“), a to v kalifornskom meste San Carlos. Jej prvé hlavné ústredie (viď titulná fotografia) sídlilo takisto v Kalifornii, konkrétne v Palo Alto („Silicon Valley“). A to až kým sa v roku 2021 nepresťahovala do Texasu. Spoločnosť bola pritom pomenovaná po geniálnom vynálezcovi menom Nikola Tesla.
„Hlavnými“ zakladateľmi Tesly sú inžinieri Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Tí predtým založili spoločnosť NuvoMedia, ktorá stojí za zrejme prvou čítačkou e-kníh. Toto zariadenie používalo v tom čase nie bežné batérie s chémiou li-ion, ktoré sú dnes okrem iného základom aj pre elektromobily.
Po predaji tejto spoločnosti, s tučnými sumami na účte, Eberhard a Tarpenning skúšali rôzne športové vozidlá, pričom ich zaujal ručne vyrábaný elektromobil AC Propulsion tzero od malej „garážovej“ spoločnosti AC Propulsion. V tom čase tiež obaja inžinieri vymýšľali, čomu sa budú ďalej venovať a akú firmu založia.

Zdroj: Wikimedia/Pete Gruber (CC BY-SA 4.0)
Ako píše Ashlee Vance vo svojej knihe Elon Musk – Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti (ISBN9788089628940), keď Eberhard neuspel so svojím návrhom, aby spoločnosť AC Propulsion komercionalizovala elektromobil tzero, rozhodol sa spoločne s Tarpenningom založiť vlastnú spoločnosť (Tesla Motors) a v rámci nej zistiť, čo všetko dokážu li-ion batérie v automobile.
Zaujímavé pritom je, že v podobnom čase sa o spoločnosť AC Propulsion a jej elektromobil zaujímal aj Elon Musk so svojím priateľom J.B. Straubelom, ktorí uvažovali o potrebe rozšírenia plne elektrických automobilov.
Napokon sa všetky 4 spomínané mená spojili. Elon Musk sa najskôr stal prvým významným akcionárom Tesly a neskôr aj hlavným kormidelníkom spoločnosti, ktorý nasmeroval jej základný kurz. Na základe spomínanej knihy od Ashleeho Vancea o Elonovi Muskovi sa pritom zdá, že pôvodným zámerom spoločnosti Tesla Motors bolo vyvinúť technológiu a firmu predať nejakej automobilke. Túto paradigmu však zmenil Musk a následne vypracoval známe „Master“ plány, ktorých podstatou bolo (nielen) masové rozšírenie elektromobilov.
Keď hovoríme o založení spoločnosti Tesla Motors, nemôžeme samozrejme zabudnúť ani na inžiniera Iana Wrighta. Ten vstúpil do Tesly pár mesiacov po jej založení, ešte pred Muskom a Straubelom. Títo traja páni sa pritom popri Eberhardovi a Tarpenningovi môžu oficiálne považovať za spoluzakladateľov spoločnosti Tesla Motors. A to po súdnej dohode z roku 2009, ako sa uvádza na Wikipedii na základe správy od Cnet.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa mohla volať inak. Koľko zaplatila za svoj názov a doménu?
Tesla by nebola potrebná, keby GM „nezabil“ elektromobil EV1, hovorí Elon Musk
Tesla Investor Day bol aj o novej platforme pre nové elektromobily a mnohom inom
ODBER NOVINIEK
Jeden komentár
Nielen TESLA, ale aj Microsoft vznikol „vo víre vtedajších obyčajných udalostí“ !!! 🙂