Tesla dosiahla rekordný štvrťrok z hľadiska výroby a dodávok vozidiel

1

Tesla informovala o počte vyrobených a dodaných vozidiel za 2. kvartál tohto roka. Odhalené čísla sú pritom rekordné. Kalifornská spoločnosť verí, že ďalšie obdobie prinesie ďalší rast.

1. štvrťrok 2019 nebol pre spoločnosť Tesla zrovna najšťastnejším, pričom odštartoval prudký pokles hodnoty jej akcií. Tie sa pritom dostali na 3-ročné minimá. Dôvodom bola pomerne veľká strata (702 mil. $) po dvoch ziskových kvartáloch.

Tú zapríčinili predovšetkým problémové dodávky Modelu 3 na nové trhy, pokles dopytu po modeloch S a X (aj kvôli spusteniu dodávok Modelu 3 do Európy a Číny), splatenie konvertibilných dlhopisov v hodnote 920 miliónov $ či výrazné cenové zvýhodnenia na Model S a Model X (121 mil. $). Ďalších 68 mil. $ „zhltla“ reštrukturalizácia a iné jednorázové výdavky.

Tesla pritom dodala o 31 % menej svojich vozidiel ako v predchádzajúcom štvrťroku. To sa však v rámci ostatného štvrťroku (Q2) prudko mení. Podľa Tesly aj vďaka zefektívneniu jej globálnych logistických a dodávateľských operácií a lepšiemu využitiu pracovnej sily.

51 % medzikvartálny nárast dodávok

V 2. štvrťroku 2019 vyrobila Tesla celkovo 87 048 elektromobilov (Q1 – 77 100 ks, tzn.: + 13 %), pričom zákazníkom dodala 95 200 vozidiel (Q1 – 63 000 ks, tzn.: + 51 %). Tesla pritom v rámci výsledkov za 1. štvrťrok uviedla, že na ceste k zákazníkom bolo koncom tohto sledovaného obdobia 10 600 vozidiel, ktoré budú zarátané do výsledkov za 2. štvrťrok.

Aktuálne zas hovorí, že v tranzite je 7 400 vozidiel, ktoré sa započítajú do výsledkov za 3. štvrťrok. Za vozidlá „v tranzite“ sa pritom považujú tie, ktoré boli objednané alebo vyplatené v plnej sume, ale neboli dodané zákazníkom.

Čo sa týka konkrétnych modelov, najviac sa darilo samozrejme najdostupnejšej a najnovšej Tesle Model 3 (výroba: 72 531 ks, dodávky: 77 550 ks). Polepšili si však aj podstatne drahšie vlajkové lode Model S a Model X.(výroba: 14 517 ks, tzn.: + 2,6 % / dodávky: 17 650 ks, tzn.: + 46 %).

Ohromný medziročný rast

Z nasledujúcich grafov portálu Cleantechnica vyplýva ohromný medziročný rast Tesly z hľadiska predajov, resp. dodávok svojich elektromobilov. A to takmer 2,4-násobný.tesla predaje

Zdroj: Tesla/Cleantechnica.com

tesla predaje

Zdroj: Tesla/Cleantechnica.com

tesla predaje

Zdroj: Tesla/Cleantechnica.com

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemecké elektromobily by mohli napomôcť rastu spoločnosti Tesla
Najpredávanejšie elektromobily a plug-in hybridy v Európe za rok 2018
Nóri kupujú elektromobily najmä z ekonomických dôvodov, uvádza organizácia EVN

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Milá Tesla! Vôbec, ale vôbec ma táto správa nešokovala. Čakali sme to a držali sme Ti palce!
    Táto správa ale asi skôr šokovala klasických „spaľovacích“ výrobcov. Už sa snáď definitívne prebudili zo svojho ropného sna.
    Držíme Ti palce naďalej!!!

Pridajte komentár