Tesla prekonala „predajné“ očakávania. Má historicky najlepší začiatok roka

3

Verejnosť, investori a analytici v tejto „korona-dobe“ obzvlášť netrpezlivo očakávali výsledky spoločnosti Tesla v oblasti výroby a dodávok (tie možno považovať za predaje) za prvý štvrťrok tohto roka. A Tesla opäť raz prekvapila. A to pozitívnym rekordom, aj keď treba povedať, že medzikvartálne si v rámci dodávok výrazne pohoršila.

Prvý štvrťrok môže byť veľmi dôležitý, a to nielen pre spoločnosť Tesla, nakoľko v tom nasledujúcom sa očakáva prudký pokles či v niektorých prípadoch aj úplné zastavenie výroby, a to z dôvodu opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu.

A ak aj spoločnosti dokážu vyrábať, napríklad v Číne, aktuálna situácia s najväčšou pravdepodobnosťou zmrazí dopyt a ovplyvní kúpyschopnosť obyvateľstva. Takže to zrejme nikto nemá a v blízkej dobe nebude mať ľahké. Preto je dobré, že sa Tesle podarilo vyrobiť takmer toľko isto elektromobilov, 102 672 (Model Y/3: 87 282 ks + Model S/X: 15 390 ks), ako v predchádzajúcom štvrťroku (104 891), ktorý bol rekordným. Napriek tomu, že 23. marca musela odstaviť výrobu vo svojom hlavnom závode v americkom Fremonte a predtým aj v Číne.

S dodávkami to však už nebolo také ružové, nakoľko nové opatrenia a zrejme aj neistota spotrebiteľov zabránili Tesle spustiť „konco-štvrťročné“ intenzívne dodávky, tak ako býva zvykom. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom totiž klesli dodávky, a teda v podstate predaje elektromobilov Tesla o 21 %, a to zo 112 000 na 88 400 ks (Model 3/Y: 76 200 + Model S/X: 12 200).

Prekonanie očakávaní Wall Street

Na druhej strane, Tesla pomerne výrazne prekonala priemerné očakávania analytikov z Wall Street. Priemer šiestich predikcií bol totiž 77 400 dodaných vozidiel, pričom najoptimistickejší odhad hovoril o 88 000 kusoch (Morgan Stanley). A reakciou bolo výrazne zvýšenie teoretickej hodnoty akcií spoločnosti Tesla (+15 % v pre-markete po zatvorení burzy).

Tesla pritom vo svojej tlačovej správe k výrobných číslám a dodávkam svojich elektromobilov za Q1/2020 prizvukuje, že ide o jej historicky najlepší vstup do nového roka.

Ostáva to na Číne

Čo sa týka ďalšieho obdobia, Tesle pravdepodobne zostalo niekoľko tisíc vozidiel na doručenie, ktoré vyrobila v aktuálne odstavenom fremontskom závode. Jej čínska továreň však už funguje, pričom podľa neoficiálnych informácií vyrába až 3 000 ks Modelu 3 týždenne. Čínska vláda zároveň predĺžila tamojšie stimuly a schválila ďalšie nové, ktoré súvisia s podporou elektromobility. A to by jej mohlo aspoň z časti pomôcť v najbližšom neľahkom období.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa vymaní z „korona-krízy“ rýchlejšie ako iné automobilky, hovorí expert
Tesla upgraduje svoj mobilný servis a proces dodania áut na „bezdotykové“
Tesla využije odstávku tovární na ich vylepšenie a zdokonalenie výroby

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Je to smutné, ale všetkým, a teda aj doterajšími úspechmi v čomkoľvek, koronavírus tak zakýva, že čísla na konci 2020 budú úplne iné ……

Pridajte komentár