Stane sa Tesla najväčším výrobcom áut? Čo na to aktuálne hovorí Elon Musk?

4

V septembri 2020 Tesla v rámci svojho podujatia Battery Day uviedla, že do roku 2030 má v pláne dosiahnuť výrobu elektromobilov na úrovni 20 miliónov kusov ročne. To by znamenalo viac áut, ako vyprodukovali minulý rok dokopy 2 najväčšie automobilky, a to Toyota a VW. Čo na tento cieľ s odstupom času aktuálne hovorí šéf Tesly Elon Musk?

Spoločnosť Tesla z hľadiska výroby a predaja elektromobilov dlhodobo prekonáva odhady väčšiny analytikov. Aktuálne má za sebou sériu 7 rekordných štvrťrokov z hľadiska počtu dodaných vozidiel, napriek veľkým všeobecným problémom v automobilovom dodávateľskom reťazci.

Tesla rýchlo rastie, pričom minulý rok dodala zákazníkom cez 936 000 elektromobilov. A v 1. štvrťroku 2022 to bolo vyše 310 000 vozidiel. Hoci sú to vzhľadom na históriu predajov elektromobilov a súčasné pomery v automobilovom priemysle pôsobivé čísla, k teoretickej méte 20 mil. ks ročne, čím by sa Tesla zrejme stala najväčším výrobcom áut na svete, má ešte veľmi ďaleko. Každopádne jej cieľom je v najbližších rokoch zvyšovať medziročné predaje svojich áut minimálne o 50 %.

V nedávnej dobe dostali automobilový dodávateľský reťazec, ako aj vo všeobecnosti ekonomika opäť ďalšie rany, preto sme boli zvedaví, čo si Elon Musk aktuálne myslí o cieli ohľadom výroby 20 mil. elektromobilov ročne do roku 2030. A odpoveď nám dal jeho rozhovor pre Financial Times, na ktorý upozornil portál Cleantechnica.

Ašpirácia, nie prísľub

Šéf Tesly v spomínanom interview povedal, že v prípade výroby 20 mil. áut ročne ide o ašpiráciu a nie prísľub. Podľa neho ich ambiciózny cieľ vyplýva z toho, že na svete sú cca 2 miliardy osobných a nákladných vozidiel a aby bolo možné dosiahnuť transformáciu odvetvia smerom k elektromobilite a udržateľnej energii, je potrebné nahradiť ročne aspoň 1 % spaľovacích áut elektromobilmi.

Elon Musk uviedol, že majú dobrú šancu to dosiahnuť. Odvoláva sa pritom aj na produkty, ktoré Tesla ešte len predstaví. Nové elektrické modely však nechcel komentovať. Šéf Tesly tiež vychádza z doterajšieho rastu spoločnosti, ktorý je podľa neho historicky najrýchlejší v oblasti výroby „akéhokoľvek veľkého produktu“, keď mali v tomto smere prekonať aj doterajšieho rekordéra, Ford Model T, ktorý vydláždil cestu spaľovacím autám.

Musk verí, že ak si udržia doterajšie tempo, majú šancu dosiahnuť do roku 2030 produkciu 20 mil. elektromobilov ročne. Dodal, že tento ciel je približne rovnako ťažký ako to, čo dosiahli doteraz od svojho vzniku. Musk si je však vedomý, že môžu „zakopnúť“. Prekážok na náročnej ceste bude totiž mnoho. Spomenul pritom suroviny a dodávateľský reťazec. Nemá však ísť o neriešiteľné problémy, aj keď sú to náročné výzvy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly najpredávanejšími autami v Európe. Ako sa darilo elektromobilom v SR?
Najproduktívnejšou automobilovou továrňou v S. Amerike je Tesla Fremont. Čo na to Musk?
VW ide po stopách Tesly aj v oblasti výroby. Chystá „megacasting“ a väčšiu automatizáciu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Takže keď: „Tesla minulý rok dodala zákazníkom cez 936 000 elektromobilov“, pričom plánuje každý rok zvýšiť dodávky o 50 %.
    Tak keď teoreticky dodrží tempo rastu, v r. 2029 dodá 23,9 mil. áut.
    A v roku 2030 dodá 35,9 mil. áut…

    Bodaj by jej to vyšlo!

  2. Z nicoho sa lahko stupa. Ale konkurencie im pribuda. A tiez auta drazeju a ludia chudobneju, tak ci bude mat kto kupovat tie miliony aut. Ale mozno to potiahne Cina a India kde rastie zivotna uroven.

Pridajte komentár