Veľký boss VW chcel údajne kúpiť spoločnosť Tesla v roku 2013. Po jazde v Modeli S

5

Z Nemecka prichádzajú zaujímavé správy ohľadom záujmu o kúpu spoločnosti Tesla, ktorý mal mať koncern VW Group ešte v roku 2013. Kvôli tomu bol údajne dokonca zriadený špeciálny tím. Ani to však nepomohlo, pretože tomuto zámeru mal vystaviť stopku Elon Musk.

Elon Musk nedávno uviedol, že v čase „produkčného pekla“, ktoré súviselo so zavádzaním Tesly Model 3 do vysokoobjemovej výroby, bola Tesla blízko bankrotu, pričom ponúkol „svoju“ spoločnosť americkému gigantu Apple.

V rovnakom období prišiel nemecký portál Manager Magazine, ktorý je ohľadom koncernu VW Group zdá sa veľmi dobre informovaný, čo sa ukázalo napr. v rámci záležitostí súvisiacich so softvérovými problémami elektromobilu VW ID.3 a projektom Artemis, so správou, že nemecký koncern chcel kúpiť spoločnosť Tesla ešte v roku 2013.

Iniciátorom tohto zámeru mal byť Ferdinand Piëch, ktorý bol v tom čase podľa Manager Magazine „niečo ako kráľ automobilového sveta“, keď sa mu v pozícii generálneho riaditeľa a predsedu dozornej rady podarilo z koncernu VW urobiť najväčšiu automobilku na svete, pričom je mu prisudzované aj pozdvihnutie značky Audi na úroveň Mercedesu a BMW.

Piëch mal v tom období možnosť vyskúšať viacero elektromobilov, avšak žiaden z nich ho nepresvedčil. Potom mu však predajca Porsche v Beverly Hills odporučil, aby si vyskúšal Teslu Model S, ktorá prišla na trh rok predtým. Samotná jazda pritom podľa zdrojov nemeckého portálu mala na Piëcha zapôsobiť natoľko, že sa rozhodol kúpiť spoločnosť Tesla.

Aj napriek tomu, že vtedajší koncernový šéf Martin Winterkorn a hlavný vývojár Ulrich Hackenberg nezdieľali podobné nadšenie z prvého veľkosériového elektromobilu značky Tesla. Z Tesly sa pritom mali dokonca posmievať, pričom batériová koncepcia si u nich nezískala dôveru.

Zostavený mal byť špeciálny tím

Záujem o kúpu mal zájsť tak ďaleko, že bol zostavený tím pre zabezpečenie komunikácie a prípadnej transakcie, ktorého súčasťou boli aj investiční bankári a právnici. A zriadený mal byť aj komunikačný kanál vedúci k šéfovi Tesly, Elonovi Muskovi.

V tom čase mala Tesla trhovú hodnotu takmer 20 miliárd $, pričom v roku 2013 predala „len“ 22 000 vozidiel. Dôvera Piëcha v Teslu tak bola zdá sa naozaj veľká. Spomínaný tím podľa Business Insider pre Teslu dokonca vypracoval ponuku. Elon Musk mal však všetko ukončiť ešte skôr, ako došlo k vážnejším rokovaniam.

Koncern Volkswagen Group odmietol túto správu na základe výzvy od Business Insider komentovať. Ak sa však zakladá na skutočnostiach, ďakujme Elonovi Muskovi za jeho vtedajšie rozhodnutie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ideme pretekať s Teslou a chceme byť technologickou firmou, hovorí VW Group
Šéf Tesly sa vyjadril na tému odkúpenia iných automobiliek
Čo hovorí na možný elektromobil Apple šéf koncernu VW?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Zhodou okolností som dnes v Stuttgarte videl neďaleko od seba zaparkované Teslu Model 3 a VW ID.3.
  Ten Volkswagen mi tam pripadal ako také chúďatko…

 2. To ma teda absolútne neprekvapuje a som presvedčený, že okrem VW chceli kúpiť teslu mnohé iné veľké automobilky, aby ju následne mohli zruinovat, ako sa to zvykne robiť, ak hrozí silná konkurencia.. Teraz je už neskoro.
  Okrem toho je docela možné, že neskôr tesla kúpi nejaký krachujuci GM, pripadne aj VW, aby sa tie zatvorené opustené fabriky nemuseli zasýpať neekologicky hlinou, alebo betónovať,aby z nich neunikal olej 😉

  • To je napad, ked Elonovi ide o zachranu planety a Tesla ma trhovu hodnotu vacsiu ako 6 ostatnych automobiliek dokopy, tak nech ju preda a kupi tych 6 automobiliek a zavrie ich, aby nevyrabali smradochov a svet bude zachraneny. 🙂

   • oni vykapu aj sami, len nech pekne investuje do dalsieho vyvoja a zacne co najskor vyrabat Cybertruck 😉 moja garaz sa uz nevie dockat 😉

Pridajte komentár