VW a GM chcú čoskoro prekonať Teslu. Aj vďaka lacnejším elektromobilom či širšej ponuke

6

Roky sme počúvali o krachu Tesly. Neskôr začali viaceré automobilky hovoriť o skorom predbehnutí spoločnosti Elona Muska, pričom avizovali elektromobily, ktoré mali byť „Tesla-killermi“. K ničomu takému však nedošlo a tradiční výrobcovia áut začali krotiť svoje vyhlásenia. To sa však opäť začína meniť, pričom s ambicióznymi vyhláseniami ohľadom prekonania Tesly v oblasti predaja elektromobilov aktuálne prichádzajú koncerny VW Group a GM.

Zhruba pred týždňom v rozhovore pre Yahoo Finance šéfka GM Marry Barraová uviedla, že podnikajú všetky kroky, aby sa stali lídrom na trhu s elektromobilmi. A dodala, že si povedali, že do polovice tohto desaťročia predajú v USA viac elektromobilov ako ktokoľvek iný, vrátane Tesly.

Na to Elon Musk zareagoval tweetom, že „musí byť krásne žiť v oblakoch“. A tomu sa nemožno vzhľadom na doterajšie predaje elektromobilov spoločností Tesla a GM až tak čudovať. Veď napr. v ostatný dvoch štvrťrokoch (Q4/2021 a Q1/2022) predali tieto spoločnosti 308 600 / 310 048 ks, resp. 26 / 457 ks.

Tesla pritom nemieni poľaviť v oblasti navyšovania produkcie a predajov svojich elektromobilov. Jej cieľom je totiž v nasledujúcich rokoch medziročný rast o 50 %. Minulý rok bola pritom Tesla opäť svetovým lídrom v predaji elektromobilov, keď zákazníkom dodala vyše 936 000 ks.

Čo sa týka čísel koncernu GM za minulý rok, tu je to zložitejšie. Ich predaje boli ovplyvnené pozastavením výroby modelov Chevrolet Bolt / Bolt EUV kvôli problémom s batériami. Na druhej strane, spoločné podniky GM s čínskymi automobilkami vyprodukovali v Číne pre tamojší trh státisíce maličkých mestských cenovo dostupných elektromobilov ako Wuling Hong Guang MINI EV (cca 424 000 ks). Otázkou pritom je, do akej miery ide o vozidlá tohto amerického koncernu.

Každopádne GM si pre nasledujúce roky verí, pričom sa chce spoliehať aj na cenovo dostupné elektromobily. Barraová pritom spomína (zrejme kompaktné) modely za 30 000 $ (bez DPH), čo je cca 28 400 €.

Na Teslu si trúfa aj VW Group

Ďalším v poradí, kto hovorí o prekonaní spoločnosti Tesla je opätovne koncern Volkswagen Group. Šéf tejto nemeckej spoločnosti Herbert Diess, ktorý má dobré vzťahy s Elonom Muskom, na summite Future of the Car uviedol, že nečakal taký rýchly rast spoločnosti Tesla. Dodal však, že majú šancu byť do roku 2025 prví v predaji elektromobilov, prinajhoršom druhí, informoval portál AM-online. K pokoreniu Tesly im má pomôcť široká škála  modelov rôznych značiek.

VW Group minulý rok predal 451 131 elektromobilov, čím sa stal 3. najväčším výrobcom plne elektrických áut v rámci koncernov, keď budeme medzi „koncerny“ rátať aj spoločnosť Tesla (936 000+ ks).

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Noya Fields/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk a šéf VW sa opäť vzájomne pochválili, BMW hovorí o konci dominancie Tesly
Honda a GM oznámili spoluprácu na cenovo dostupných elektromobiloch
Rebríček najpredávanejších elektromobilov za rok 2021: Tesla, „Čína“ a tí ďalší

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Tieto a aj iné vyhlásenia rôznych šéfov automobiliek treba brať s rezervou! Dôležité je, aby nám nezávislí experti dali reálnejšie informácie o týchto vyhláseniach …..

 2. Musk sa v poslednom čase vyskytoval v médiách viac v súvislosti s Twitterom ako s Teslou, čo je škoda. Nerobí to dobrý dojem a akcie Tesly rapídne klesli. Nie je to samozrejme len kvôli Twitteru, sú tu známe okolnosti s nedostatkom surovín, vojnou, infláciou a pandémiou v Číne atď, ale imidž Tesly je masívne previazaný s osobou Muska, Tesla žiadne reklamy na rozdiel od iných producentov nerobí, Teslu prezentuje a reprezentuje Musk. Ak investori získali dojem, že Teslu zanedbáva, bude to zlé.

 3. „K pokoreniu Tesly im má pomôcť široká škála modelov rôznych značiek.“

  Bol som prekvapený, že Tesla odložila projekt lacného modelu, ktorý sa mal vyvinúť v Číne a namiesto toho experimentuje s humanoidným robotom Optimus. V konkurencii s VW a inými tradičnými výrobcami menší a lacnejší model môže Tesle v budúcnosti veľmi chýbať.

 4. Cize
  1. miesto GM
  2. miesto VW, kedze chcu byt druhy
  3. miesto zostava pre Teslu, ak sa niekto iny este nevyhlasi za tretieho najvacsieho. :))))))))

  • Nemecke automobilky uz maju svoju ,,slavu,, za sebou…Teslu nedobehnu ani keby ,,cuvala,, …s tymi extremne predrazenymi nepodarkami co vyrabaju …takze moze preto Elon Musk ,,kludne spavat,,…

Pridajte komentár