Tesla vstupuje na nové trhy aj vďaka Autopilotovi, dočká sa aj Slovensko?

1

Spoločnosť Tesla pokračuje vo svojej expanzii aj tento rok, a to už od jeho začiatku. Súvisí to zrejme s jej dôverou v navýšenie produkcie svojich modelov, o ktorú sa významným spôsobom postará spustenie výroby Tesly Model 3. S týmto kompaktným modelom zrejme súvisí aj fakt, prečo sa Tesla začala zaujímať aj o menšie či ekonomicky slabšie trhy. Predsa len, Tesla Model 3 bude cenovo oveľa dostupnejším elektromobilom značky.

V tohtoročnom hľadáčiku Tesla sa zatiaľ ocitlo Portugalsko, Taiwan, Spojené arabské emiráty či India. Nás samozrejme najviac zaujíma, či sa dočká aj Slovensko…

 

Tesla oficiálne v SAE, miestna taxi služba objednala 200 autonómnych vozidiel

Tesla vstúpila na trh v Spojených arabských emirátoch 13. februára, a to viac ako noblesne. Podujatie sa totiž uskutočnilo v hoteli Armani, ktorý sídli v najvyššej budove sveta – Burj Khalifa.

Tesla tu už stihla vybudovať prvú nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger, ktorá sa nachádza medzi metropolami Dubaj a Abu Dhabi. Showroom Tesla Store bude otvorený v lete v 1,7 miliónovom Dubaji.

Miestna taxi služba Dubai Taxi Corporation si už stihla objednať 200 elektromobilov Tesla Model S a Model X. A to s plne autonómnou verziou Autopilota 2.0, to znamená Enahnced Autopilota s doplnkovou funkcionalitou Full Self-Driving.

 

Autonómne taxi služby podporené 1-miestnými dronmi

Spomínaná flotila Tesiel má byť súčasťou zamýšľanej plne autonómnej dopravy v Dubaji. Mesto má v pláne do roku 2030 vybudovať autonómnu sieť dopravy, ktorá bude tvoriť 25 % z celkovej dopravnej prevádzky. Jej súčasťou budú aj 1-miestne elektrické drony EHang 184, ktoré sa v Dubaji aktuálne testujú. Tie by sa mali dostať do ostrej prevádzky už v júli tohto roka, a to vrámci taxi služieb.

 

Portugalci si oficiálne zastúpenie vyprosili

V máji minulého roku roku zorganizovali portugalský majitelia Tesiel stretnutie, v rámci ktorého vyzvali Teslu, aby v ich krajine otvorila aspoň servisné centrum. Pár mesiacov na to, sa zas dohodli individuálni dovozcovia elektromobilov Tesla a spoločne „pozvali“ Teslu do Portugalska.

Elon Musk prostredníctvom svojho Twitter konta zareagoval na výzvy jednoduchým: „OK“. A už začiatkom tohto roka vstúpila Tesla oficiálne na portugalským trh, pričom svoju pobočku otvorila v hlavnom meste Lisabon. K pobočke už čoskoro pribudne servisné centrum, showroom Tesla Store, ako aj prvá portugalská nabíjacia stanica Supercharger. Tá bude podporená nabíjačkami siete Destination Charging.

 

Na Taiwan dorazili prvé dve oficiálne Tesly

Spoločnosť Tesla podniká výrazne aktivity aj v ekonomicky vyspelých ázijských krajinách. Takou je určite aj Taiwan. V septembri minulého roka otvorila Tesla svoj showroom Tesla Store v hlavnom meste Tchaj-Pej. Jednalo sa vôbec o prvý Tesla Store v Ázii.

Prví dvaja majitelia si prebrali svoje elektromobily pred 3 týždňami. Tí budú môcť využívať novučičkú nabíjaciu stanicu Supercharger, ktorá bola uvedená do prevádzky týždeň pred odovzdaním prvých vozidiel. Dopyt po prémiových vozidlách v 23-miliónovom Taiwane stúpa každým rokom. Uvedomuje si to aj Tesla a preto chystá otvorenie ďalších 2 showroomov a 4 Superchagerov už v tomto roku.

Taiwan má podobné problémy s ovzduším ako Čína, takže tamojšia vláda plánuje dostať na cesty čo najviac elektromobilov, v čo možno najkratšom čase. To je samozrejme dobrá správa pre Teslu.

 

V lete sa dočká aj India

Jeden z najväčších svetových trhov by sa mal dočkať oficiálneho vstupu spoločnosti Tesla. Ročný predaj elektromobilov v Indii činil v roku 2013 úbohých 8 000 kusov. V roku 2015 sa predaje takmer strojnásobili. Avšak aj toto číslo je na vyše miliardovom trhu úplne zanedbateľné.

Indický analytik Ankit Bhatt však predpokladá, že prémiové značky by mohli výrazne zvýšiť tamojší záujem o elektromobily. A zjavne si to mysli aj Tesla.

 

A čo Tesla a Slovensko?

Tesla má v pláne aj naďalej expandovať na nové trhy. Vďaka svojmu pripravovanému „lacnému“ elektromobilu Tesla Model 3, začínajú byť pre ňu zaujímavé aj menšie a ekonomicky slabšie trhy. To by mohlo nahrávať do kariet slovenským fanúšikom a záujemcom o elektromobily Tesla.

Kalifornská spoločnosť sa zatiaľ v tejto súvislosti o Slovensku ešte nikdy nevyjadrila. Začiatkom roka však otvorila nový showroom Tesla Store vo Viedni, kde zamestnala Čecha, ktorý má na starosti špeciálne slovenskú a českú klientelu. Taktiež sa šepká, že Slováci by si už nemuseli chodiť pre svoje Tesly do holandského distribučného centra, ale mohli by si ich prevziať vo Viedni. A to by bol veľký benefit.

V tomto kontexte to zatiaľ na skorý vstup Tesly na slovenský trh nevyzerá. Sme si však takmer istý, že po vybudovaní európskej továrne Tesla Gigafactory 2, nebude na mape Tesly chýbať ani Slovensko. Malou útechou nám zatiaľ musí byť aspoň nabíjacia stanica Tesla Supercharger pri Zvolene, ktorú nemajú ani na mnohých oveľa väčších trhoch. A to má Tesla v pláne vybudovať druhý Superchager pri Bratislave už tento rok.

Zdroje: tesla.com, teslarati.com, electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |