Tesla vydáva pozoruhodnú správu o svojom príspevku k ochrane planéty

0

Spoločnosť Tesla zverejnila svoju prvú správu, ktorá sa zaoberá dopadmi jej činnosti a produktov na životné prostredie. Uvádzané čísla sú pritom pozoruhodné.

Kalifornský výrobca elektromobilov a energetických zariadení informuje, že predal viac ako 550 000 vozidiel s nulovými emisiami. Celá táto elektrická flotila najazdila pritom dohromady vyše 10 miliárd kilometrov. Dôsledkom toho sa podľa Tesly ušetrili neuveriteľné 4 milióny ton CO2.

Nemenej pôsobivé sú čísla, ktoré sa vzťahujú k produktom divízie Tesla Energy. Tie sa totiž mali postarať o výrobu solárnej energie v celkovej sume 13,25 TWh. Spomínaná flotila elektromobilov Tesla pritom spotrebovala 5,26 TWh elektriny. To znamená, že doteraz vyprodukovaná solárna energia by vystačila na zabezpečenie dojazdu viac ako 25 miliárd kilometrov, v rámci terajšej flotily, pri identickom spôsobe využitia.

Tesla využíva vlastné produkty

Tesla pritom používa vlastné produkty na zabezpečenie svojich potrieb v rámci prevádzok a tovární, čím minimalizuje svoju ekologickú stopu aj náklady. Napríklad v továrni vo Fremonte, kde vyrába všetky svoje elektrické modely, zaviedla jeden z prvých priemyselne použitých batériových systémov, ktorý pozostáva z batériových úložísk energie Tesla Powerwall a Powerpack.

Ten slúži na monitorovanie spotreby energie počas dňa a efektívne riadenie energetických potrieb továrne v dobe, kedy príslušná elektrická sieť dosahuje špičku. V rámci zariadenia sa neustále zefektívňujú výrobné procesy, vrátane energeticky účinnej lakovne. Tento objekt, ktorý predtým nepatril Tesle, sa tiež pripravuje na inštaláciu strešných solárnych panelov. A to na všetkých miestach, kde to bude možné.

Nezávislá Gigafactory 1

Energeticky účinnejšou a udržateľnou továrňou spoločnosti Tesla je Gigafactory 1 v Nevade. Tú si totiž Tesla stavia sama, pričom ju od začiatku naprojektovala tak, aby mohla už od prvého dňa prevádzky využívať trvalo udržateľné riešenia.

Gigafactory 1 je nezávislá od zemného plynu, má strechu, ktorá je optimalizovaná pre započatú inštaláciu najväčšieho strešného solárneho systému na svete, využíva prírodné procesy na generovanie suchého vzduchu a dokáže zúžitkovať chladnú vodu, získanú vďaka prírodným procesom počas noci, na ochladzovanie klímy v továrni.

Montážny a distribučný závod v holandskom Tilburgu je zas vybavený solárnym systémom s výkonom 3,4 MW. Ten dokáže zabezpečiť energetické potreby zariadenia počas väčšiny roka.

Zdroj: Teslarati, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najväčšia batéria sveta od Tesly ušetrila Južnej Austrálii za rok 25 mil. €
Tesla urobí z 50 000 domácností najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete
Čína je ďalšou krajinou, ktorá oznámila zákaz predaja spaľovacích áut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár