Tesla si podala patentovú prihlášku na inovatívny high-tech volant

1

Spoločnosť Tesla podala žiadosť o ďalší patent. Ten sa tentokrát týka volantu. Konkrétne rozšíreného ovládania vozidla prostredníctvom 3 dotykových obrazoviek s hmatovou odozvou, pričom jedna z nich by mohla slúžiť ako volič „prevodových stupňov“. Volant tiež podporuje ovládanie prostredníctvom gest.

Dotykové obrazovky sa nachádzajú vľavo a vpravo od strednej časti volantu, ako aj v spodnej časti. Spodná obrazovka má podľa portálu Electrek, ktorý na patentovú prihlášku upozornil, slúžiť ako volič prevodových stupňov. V takomto prípade by nahradil v osobných autách pomerne netradičné riešenie, ktoré Tesla „zdedila“ v rámci dávnejšej spolupráce s automobilkou Mercedes-Benz.

Na prepínanie prevodových stupňov totiž využíva páčku umiestnenú v rámci systému volantu, ako je tomu napr. u amerických pickupov. V osobných autách používa takéto riešenie spomínaný Mercedes-Benz, a to pri mnohých modeloch.

Isté však je, že spodná obrazovka slúži ako indikátor zvoleného „prevodu“, a to prostredníctvom svetelnej indikácie parkovacieho, cúvacieho, neutrálneho alebo jazdného režimu. Volant môže podľa Tesly tiež obsahovať detekciu čipov RFID či funkciu aktivácie cez NFC.

Prepojenie s centrálnou konzolou a podpora gest

Interakcia cez dotykové obrazovky volantu sa môže tiež prejaviť na centrálnej konzole – hlavnom displeji infotainmentu, čím je poskytnutá používateľovi dodatočná spätná väzba. Taktiež je možné „interakciou s používateľským rozhraním volantu vybrať a aktualizovať ovládacie prvky alebo sa pohybovať v menu ovládacích prvkov.“

Na ovládanie má byť možné použiť aj gestá. Napríklad pomocou proximity snímača (snímač priblíženia) je možné ovládať úroveň určitej funkcie, čo sa prejaví aj v rámci centrálnej konzoly, a to stúpajúcou či klesajúcou číselnou hodnotou.

Ako sme už uviedli, dotykové obrazovky na volante poskytujú hmatovú („haptickú“) odozvu. Tá sa pritom môže odlišovať v závislosti od funkcie zvoleného „tlačidla“. Napríklad pri zvyšovaní hlasitosti audia môže cítiť používateľ „vlnenie“ a pri potvrdení nejakej funkcie zas „kliknutie“.

Tesla vo svoje patentovej prihláške tiež uvádza, že ovládacie vstupy na volante, ako aj ovládacie gestá, môžu byť rozšírené, keď budú elektromobily Tesla plne autonómne. Potom budú môcť podporovať zložitejšie ovládacie prvky, gestá a funkcie, ktoré by inak pri vedení vozidla rozptyľovali vodičovu pozornosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sľubuje mimozemskú technológiu pohonu a ohromujúcu technológiu batérií
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent
Elon Musk: Technológie Maxwell môžu mať na Teslu veľmi veľký vplyv

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Zaujímavé nápady majú títo inovatori.. I keď niekedy ma niektoré prekvapujú, som rád, že to konečne smeruje vpred, po tých rokoch, čo sme tu stále videli to isté v iných farbách a s inými znakmi na kapotach = no inak absolútne bez kreativity.. Respektíve tvrdenia, že to je presne to, po čom väčšina zákazníkov túži.. Ale nič navyše 🙁
    Alebo nič pre tých menšinových zákazníkov, ktorí majú väčšinou inovativne myslenie.
    Čo krásne vidieť z príkladov demokratických volieb = že väčšina sa väčšinou mýli 😉 a tak nechcem, aby nám vládla väčšina ani v automobilizme. Chcem zmenu! Poď Elon! Motivuj milióny ľudí rozmýšľať!

Pridajte komentár