Virtuálna elektráreň Tesla znížila ceny elektriny o 20 % a ďalej expanduje

3

Minulý rok Tesla oznámila, že začína budovať najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete, ktorá bude pozostávať z 50 000 rodinných domov. Keďže sa ukázalo, že 2. fáza projektu prináša výsledky, napr. v podobe zníženia cien elektriny pre domácnosti, pracuje sa na finálna fáze.

Austrália sa dlhodobo potýka s problémami súvisiacimi s elektrickou sieťou a príslušnými službami. Aj preto sa Tesla rozhodla, že vybuduje najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta práve tam. Tvoriť ju bude 50 000 prepojených domov, vybavených solárnymi panelmi (min. výkon 5 kW) a batériovými úložiskami (Powerwall – 13,5 kWh) od Tesly. Tým sa teda stanú akýmisi domácimi mikro-elektrárňami.

Tieto domácnosti pritom v závislosti od potreby môžu z tejto siete energiou čerpať alebo v prípade prebytku ju poskytovať sieti, resp. svojim „susedom“. Prvá skúšobná fáza sa týkala 100 domácností. Druhá priniesla pripojenie ďalších 1 000 rodinných domov. Solárne systémy a batériové úložiská pritom dostali zdarma.

Austrálska vláda hlási úspech

Austrálska vláda podľa Electrek aktuálne tvrdí, že prvé 2 fázy sa ukázali ako úspešné, pričom zahrnuté domácnosti zaznamenali výrazne zníženie cien za elektrinu. Austrálsky minister pre energetiku a ťažbu, Dan van Holst Pellekaan, pritom uviedol:

„Táto virtuálna elektráreň dodáva dostupnú elektrinu niektorým z najviac nezvýhodnených domácností v štáte Južná Austrália. Zároveň zvyšuje spoľahlivosť štátnej elektrickej siete. Domácnosti, ktoré sa zúčastňujú 2. testovacej fázy, majú o 20 % nižšie sadzby za elektrinu v porovnaní s bežnou trhovou cenou platnou od 1. júla.“       

Pellekaan dodáva, že výsledky 1. a 2. testovacej fázy už prispievajú k návrhu potenciálnej 3. fázy. Tá má umožniť pripojenie čo najväčšieho počtu rodín k virtuálnej elektrárni Tesla. Podľa minuloročných správ by však nemala táto sieť zahŕňať len domácnosti, ale aj 24 000 budov, ktoré slúžia na verejné účely.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Ďalšie znižovanie cien elektriny

Väčšia sieť virtuálnej elektrárne by mala priniesť ešte väčšie úspory v oblasti cien elektriny. V rámci analýzy  celého projektu sa vypočítalo, že môže znížiť domácnostiam účty za elektrinu v priemere až o 30 %. Jedna z domácností pritom minulý rok hlásila, že jej vďaka virtuálnej elektrárni Tesla klesol štvrťročný účet z cca 500 $ na 175 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predstavila nový produkt. Je ním Megapack
Spôsobia elektromobily energetickú krízu a rast cien elektriny?
Batériové úložiská Tesla Powerwall môžu majiteľom zarobiť až 1 000 $ ročne
Nissan Leaf získal povolenie, ktoré z neho robí mikro-elektráreň

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Istý klasik povedal – o peniaze ide vždy až v prvom rade.
    A mal pravdu. Pokiaľ to bude finančne zaujímavé a podporené legislatívou, tak takéto projekty môžu fungovať kdekoľvek na svete. Slovensko, Česko, Ukrajina, India, severské štáty, Balkán, Afrika … žiadne opakovanie zemepisu. Ide o princíp…

Pridajte komentár