Virtuálna elektráreň Tesly je prínosom, aj keď je hotová len z 2 %

7

Spoločnosť Tesla spustila minulý rok spoločne s austrálskou vládou projekt, ktorý má premeniť 50 000 domov na obrovskú virtuálnu elektráreň. A to vďaka solárnym panelom a batériovým úložiskám Powerwall od Tesly. Aktuálne je síce hotová len z 2 %, no napriek tomu už dokáže znižovať ceny elektriny a „vykrývať“ výpadky v el. sieti.

Virtuálnu elektráreň Tesla v Južnej Austrálii má po dokončení tvoriť 50 000 prepojených domov, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi (min. výkon 5 kW) a domácimi batériovými úložiskami (Powerwall – 13,5 kWh). Tým sa teda v podstate stanú domácimi mikro-elektrárňami. Dokopy pritom dosiahnú teoretický výkon 250 MW a kapacitu 675 MWh, čím dokážu konkurovať veľkým plynovým či uhoľným elektrárňam.

A to je podstatne viac ako v prípade veľmi cenenej „najväčšej batérie sveta“,  Hornsdale Power Reserve, za ktorou taktiež stojí spoločnosť Tesla. Tá má výkon 100 MW a kapacitu 129 MWh, pričom slúži na stabilizáciu miestnej el. siete a za krátky čas ušetrila desiatky miliónov €.

Ako to funguje?

Celou podstatou virtuálnej elektrárne Tesla je vzájomné prepojenie domácností, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi a batériami Powerwall. Táto „Tesla sieť“ je pripojená do bežnej elektrickej siete, z ktorej v prípade potreby čerpá dodatočnú energiu alebo naopak, v prípade nadbytku ju bude tejto sieti predávať.

Nespotrebovaná energia vygenerovaná domácimi solárnymi systémami sa ukladá do batériového úložiska Powerwall, ktoré v prípade potreby, výpadku elektriny či v nočných hodinách napája nielen domácnosť, v ktorej je nainštalované. Ak je energie nadbytok a domácnosť ju nepotrebuje, v rámci siete ju môže využiť napríklad sused.

„Vykrývanie“ veľkých výpadkov

Ale to nie je všetko. Jej hlavným prínosom je totiž „vykrývanie“ veľkých výpadkov a stabilizácia el. siete. El. sieť  je pritom v Austrálii dosť problematická. Svoj obrovský potenciál pritom virtuálna elektráreň predviedla pomerne nedávno, napriek tomu, že ju tvorí ešte len 900 domov, tzn. necelé 2 % z celkového plánovaného počtu.

V októbri, keď došlo k výpadku jednej z najväčších uhoľných elektrární v regióne (Kogan Creek v Queenslande), bola do siete okamžite zapojená virtuálna elektráreň od Tesly, pričom detegovala pokles frekvencie a poskytla energiu uloženú v domácich batériových úložiskách Powerwall.

Vyslúžila si pritom „pochvalu“ od juhoaustrálskeho ministra energetiky Dana van Holst Pellekaana či Violettey Mouchaileh – generálnej manažérky pre nové trhy a služby energetického operátora AEMO.

ZÁŽITKOVÁ JAZDA NA TESLE AKO VIANOČNÝ DARČEK?

Znižuje ceny elektriny

Prínosy virtuálnej elektrárne Tesla sa pritom ukázali už počas prvej fázy, ktorá zahŕňala 100 domov. A to v podobe poklesu cien elektriny pre domácnosti. Účty zapojených domácností klesli v priemere o 20 %, pričom jedna z nich dokonca uviedla pokles o 2/3. Podľa všeobecných výpočtov by mal kompletný projekt priniesť 30 % zníženie nákladov na elektrinu.

Všetky domácnosti, ktoré sú, resp. budú zapojené do 2. testovacej fázy (prvých 1 100), pritom dostali, resp. dostanú spomínané solárne panely a batériové úložiská zdarma.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najväčšia batéria sveta, za ktorou stojí Tesla, bude ešte väčšia
Slovenská univerzita vyvíja systém virtuálnej elektrárne podobný tomu od Tesly
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Geniálny projekt! Je to tak trochu aj odpoveď pre všetkých tých krikľúňov, ktorí kuvikajú o potrebe nových atómových elektrární, nových energetických rozvodov a pod.
  V Austrálii takýto projekt priamo „nahráva na smeč“ rozvoju elektromobility.
  Už to znie ako fráza, ale slniečko naozaj svieti zadarmo, slniečko neposiela žiadne faktúry. Ani DPH platiť netreba…

 2. Naivita.
  Neviem ako na par watovy splarny panel napojit 5 kw autonabijacku.
  Aj keby mal kazdy prideleny (a dodrzoval) cas nabijania.
  Jadro je ekologicky zaklad energetiky, ide v zime, v tme, cez akekolvek spicky.
  Jedna parna elektraren za den zozerie dlhu vlakovu supravu uhlia.
  S atomky vyjde len trochu cistej pary.
  Tym nechcem povedat ze slnecne panely su zle, je to dobry projekt.
  No zle su len nadsene ovacie neznalych. Ziadne nove rozvody k atomkam netreba, je to len fantazia. A uz vobec si neviem predstavit velke vyrobne fabriky na solarny pohon, tu sa uz musim aj zasmiat.
  Ale ano, slniecko svieti zadarmo naozaj, to je pravda.

  • Milan! Treba čítať dôkladnejšie – píšete „pár watový solárny panel“ – v článku sa píše: výkon solárnych panelov musí byť min 5 kW.
   (Spravidla je to oveľa viac, záleží od celkovej plochy panelov, samozrejme.)
   A chcete sa zasmiať pri predstave veľkej výrobnej fabriky na solárny pohon? Nech sa páči: GIGAFACTORY.
   Príjemnú zábavu!

  • Až jedna jediná atomka z těch cca 100, co jsou v Evropě bouchne, bude to:
   1) konec rozsáhlého území okolo dané atomky, což je v Evropě něco nepředstavitelného
   2) konec atomek v Evrope celkově
   Nic proti principu atomovek nemám, ale rozhodně mají i své veliké chyby. Několik velkých nehod to dokazuje. Dále je dnes právě kvůli maximální bezpečnosti výstavba atomek velmi drahá.

 3. Veru tak JD! Ukážka všetkým nevercom a spiatocnikom.
  Áno, ropa nám dala veľa (vynálezov, energie, nakopla ekonomiku), ale žiaľ nám aj veľmi veľa vzala..
  Veď vojny, zbytočné zbrojenie, no hlavne zmrazena kreativita vedcov, je jednoznačným dôsledkom. Navyše nás ropa naučila hlúpo plytvat energiou, čo sa nám teraz nechce odučiť.
  Lacné solárne panely tu mohli byť už roky a nemuseli sme tu mať ani 100ky atomiek. Tak neva, stratili sme niekoľko desaťročí, ale dnes je to tu, tak to nebrzdime a začnime už používať svoju inteligenciu.. Buďme kreatívni!

 4. Pan Jozef, ocenujem Vas vecny ton.
  Ano mate pravdu , deklaruju 5 kw, mi uniklo.
  Maju hotove 2 percenta, teda 900 domov. Ked to bude 100 percent, teda 45 000 – 50 0003 domov, potom bude vykon toho 250 mw, co sa rovna jednemu generatoru zo stryroch, v J.Bohuniciach.
  V strednej europe nemame tolko slnka co v Australii, navyse sa jedna o jednosmerne napetie, ktore bude potrebovat vlastny rozvod, vecsinou hrubsou medou ako v striedavom rozvode, nebudem sa rozpisovat o stratach v jednosmernych rozvodoch, vid .konflikt Edison Tesla. I ked, mozno existuju nejake menice.
  Ja si jednoducho neviem predstavit spojenych 45 000 domov, aj kde ich vziat.
  Tym vsetkym nechcem povedat ze to neni mozne, alebo nebodaj zle.
  Len ma podrazdil prispevok o kuvikoch a kriklunoch s minimalnou znalostou veci.
  Ci Gigafactory pobezi na slnecny pohon alebo nie, nie som si isty najme pri Berline tolko slnka isto nebude, no isto sa nebudu dat prevadzkovat martinske pece a podobne.
  Preto aj hlinikaren napriklad zazmluvnuje atomky.
  No na potrebu beznych domacnosti sa slnko urcite vyuzit da. Vecsimi fabrikami Australia nedisponuje, jej ekonomicky rast je postaveny na vystavbe a spotrebe.
  Aj dane zo slnejcnej platit treba bude, nie ze nie.
  Pekny den, aj Vas tablet nabila energia s atomovej elektrarne vazeni Slovaci.

Pridajte komentár