Tesla premení 3 000 sociálnych domov na „najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta“

0

Tesla získala projekt, v rámci ktorého premení 3 000 nájomných domov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva na „najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete“. Tá domácnostiam zníži účty za elektrinu a zároveň pomôže so stabilizáciou tamojšej elektrickej siete.

Austrália je zdá sa rajom pre inovatívne energetické riešenia. Dôkazom je aj virtuálna elektráreň v štáte Južná Austrálii pozostávajúca z 1 100 rodinných domov, ktoré si dokážu vyrábať elektrinu prostredníctvom solárnych panelov a ukladať ju do batériového úložiska.

Stojí za ňou spoločnosť Tesla, pričom tá bude mať na starosti aj projekt jej rozšírenia. A to o ďalších 3 000 domov. Tentokrát pôjde o nehnuteľnosti, ktoré prenajíma tamojšia vládna agentúra Housing SA sociálne slabším skupinám obyvateľstva.

Obojstranné výhody

Spomínaný nový projekt prinesie veľké výhody obom stranám. Domy nájomcov budú bezplatne vybavené solárnym strešným systémom s výkonom 5 kW a batériou Tesla Powerwall s kapacitou 13,5 kWh. Ich zapojenie do miestnej elektrickej siete pomôže s jej stabilizáciou, napríklad počas špičky či pri výpadkoch.

Ťažiť z toho budú aj nájomcovia, keďže celý systém má byť nastavený tak, aby im znížil náklady na elektrickú energiu o 22 %.

Celkový teoretický výkon rozšírenej virtuálnej elektrárne v Južnej Austrálii bude 20,5 MW a celková teoretická kapacita viac ako 55 MWh. To by však nemalo byť všetko. Celkový plán Tesly totiž počíta so zapojením 50 000 domov, čo by znamenalo výkon 250 MW a kapacitu 675 MWh.

Pre porovnanie, známe obrie batériové úložisko Hornsdale Power Reserve s podobnou funkciou ako virtuálna elektráreň, za ktorým taktiež stojí Tesla a ktoré sa takisto nachádza v Južnej Austrálii, poskytuje po nedávnom 50 % rozšírení výkon 150 MW a kapacitu 193 MWh.

Rozšírenie virtuálnej elektrárne o spomínaných 3 000 domov si vyžiada investície v celkovej výške 60,6 mil. $. Na financovaní sa bude podieľať Austrálska agentúra pre obnoviteľnú energiu, miestna vláda, spoločnosť Clean Energy Finance, ako aj Tesla (vlastným imaním).

Zdroj: PV Magazine

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla začala budovať najväčšie li-ion batériové úložisko na svete
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov
Virtuálna elektráreň Tesly je prínosom, aj keď je hotová len z 2 %

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár