Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3

1

Tesla už pomohla zabezpečiť nemocniciam pľúcne ventilátory pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Aktuálne však vyvíja vlastné zariadenie tohto druhu, pričom to bude obsahovať viacero súčiastok z elektromobilu Tesla Model 3.

Spoločnosť Tesla pred pár hodinami zverejnila oficiálny záznam, v rámci ktorého informuje o vývoji vlastného pľúcneho ventilátora. V USA je totiž už teraz nedostatok medicínskych ventilátorov, pričom „dopyt“ po tomto zariadení neustále rastie. Svoj ventilátor pritom vyvíja za pomoci súčiastok, ktoré dobre pozná a ktorých má dostatok.

 „Chceme používať súčiastky, ktoré veľmi dobre poznáme, a to aj po stránke ich spoľahlivosti, pričom ich môžeme použiť naozaj veľmi rýchlo a vo veľkých množstvách,“ povedal šéf-inžinier Tesly, Joseph Mardall.

Súčasťou vyvíjaného zariadenia je aj 15-palcový displej a počítačový systém infotainmentu z elektromobilu Tesla Model 3, prostredníctvom ktorých sa sleduje príjem kyslíka a výdaj oxidu uhličitého. Obsahuje aj kompresory, čerpadlá, trubice a komoru pre zmiešavanie kyslíka.

V rámci aktuálneho prototypu pľúcneho ventilátora Tesla nájdeme tiež li-ion batériu, ktorá zabezpečí bezproblémový prevoz pacienta a zároveň slúži ako záložný zdroj energie.

Ako sme už uviedli, ide zatiaľ o prototyp, pričom zatiaľ nie je známe, či bude Tesla schopná vyrábať svoje ventilátory vo veľkom. Ešte pred spustením výroby pritom bude musieť tento ventilátor prejsť testovacím a schvaľovacím procesom Amerického úradu pre potraviny a liečivá, aby sa potvrdila jeho vhodnosť pre pacientov s COVID-19.

Pomáha aj SpaceX

Elon Musk tiež spolupracuje s medicínskou spoločnosťou Medtronic, v ktorej portfóliu bežne nájdeme pľúcne ventilátory. Jeho aerokozmická firma SpaceX totiž pre Medtronic vyrába „kriticky dôležitý komponent“ ventilátorov. Zrejme kvôli výpadku štandardného dodávateľského reťazca.

Zdroje: Forbes, Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla by mohla ponúknuť aj HVAC systém (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia) pre domácnosti
Tesla sa vymaní z „korona-krízy“ rýchlejšie ako iné automobilky, hovorí expert
Tesla upgraduje svoj mobilný servis a proces dodania áut na „bezdotykové“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár