Tesla sa angažuje aj v oblasti biomedicíny. Kvôli COVID-19

0

Spoločnosť Tesla pomáha pri vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19. A niet sa čomu čudovať, veď nový koronavírus ohrozuje ľudské životy aj jej podnikanie.

Šéf Tesly v rámci svojich aktuálnych tweetov uviedol, že si v princípe myslí, že syntetická RNA a DNA majú obrovský potenciál. Dodal, že Tesla v rámci vedľajšieho projektu buduje „RNA mikrotovárne“ pre spoločnosť CureVac a možno aj ďalších.

Biotechnologická spoločnosť CureVac vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od januára 2020. Používa pritom novú metódu na báze mRNA. A zdá sa, že jej práca má veľký potenciál, keďže od Koalície pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie získala financovanie vo výške 8,3 mil. $, uvádza Tesmanian.

A potenciál v tom vidí zjavne aj Elon Musk a Tesla. Zrejme aj vďaka inováciám. Bežná vakcína funguje tak, že do tela človeka sa zavedie „oslabený“ vírus, ktorý spôsobuje dané ochorenie. A na to zareaguje imunitný systém vytvorením potrebných protilátok.

Naproti tomu, v prípade riešenia formou mRNA, vakcína dodá bunkám inštrukciu, aby vyprodukovali rovnaké proteíny, aké obsahuje vírus. Na základe toho si telo vytvorí protilátky, ktoré vie použiť proti skutočnému vírusu, uvádza portál Veda na dosah, za ktorým stojí Centrum vedecko-technických informácií SR.

Tesla zabezpečí prípadnú výrobu vakcíny

Výhodou vakcíny na báze mRNA je pritom jej relatívne jednoduchá a rýchla veľkoobjemová výroba, čo je v prípade COVID-19 veľmi žiadúce.

No a práve na zabezpečení produkcie sa má podľa zdroja blízkeho spoločnosti CureVac podieľať Tesla, konkrétne jej divízia Tesla Advanced Automation / Tesla Grohmann, uvádza agentúra Reuters. Táto divízia pritom vzišla z akvizície nemeckej spoločnosti Grohmann Engineering, ktorá je špecialistom na výrobu zariadení priemyselnej automatizácie.

Tesla Advanced Automation prostredníctvom odkúpenej spoločnosti Grohmann Engineering navrhuje, vyvíja a vyrába automatizované roboty a zariadenia potrebné pre výrobu v továrňach Teslafactory a Gigafactory. No a veríme, že už čoskoro pomôže s masovou produkciou vakcíny proti COVID-19.

Čo sa týka konkrétnej spolupráce Tesly a CureVac, tá sa zameriava na vývoj mobilných „tlačiarní“ mRNA, ktoré Musk nazval „mikrotovárňami“.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: North Sullivan Photography, CSIRO (CC BY 3.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3
Tesla by vraj mohla dosiahnuť výborné predaje aj počas tohto „korona-štvrťroku“
Tesla Robotaxi by sa v čase pandémie koronavírusu hodila. Funkčná by mohla byť ešte tento rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár