Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?

3

Potom ako Tesla oznámila, že chce navýšiť svoj kapitál o 2 miliardy $, zorganizovala spolu s bankami Goldman Sachs a Citigroup výzvu pre investorov. V rámci nej sa Elon Musk prezentoval zaujímavými vyjadreniami. Tie sa pritom týkali aj markantného zvýšenia trhovej hodnoty jeho spoločnosti. Čo je za tým?

Aktuálna trhová hodnota spoločnosti Tesla je cca 43 miliárd $. Elon Musk však podľa CNBC investorom povedal, že očakáva nárast jej hodnoty až na 500 miliárd $. A to najmä vďaka autonómnym systémom a službe Tesla Network.

Obojsmerne zarábajúce vozidlá Tesla

Hlavným dôvodom zvýšenia hodnoty Tesly, a teda aj jej ziskov, má byť flotila autonómne jazdiacich elektromobilov Tesla. Tá má priniesť v rámci mobilitných služieb typu Uber bezkonkurenčné technológie, prevádzkové náklady, zisky a ceny pre zákazníkov.

Tesla očakáva, že budúci rok bude mať na ceste okolo 1 milióna áut, ktoré budú môcť fungovať vďaka plne autonómnemu riadeniu ako robotizované „taxíky“. Každé jedno vozidlo by pritom malo byť schopné pracovať 100 hodín týždenne ako „Robotaxi“ v rámci služby Tesla Network, a tým zarábať peniaze majiteľom, ale samozrejme aj Tesle.

Musk je pritom presvedčený, že ich systém Tesla Autopilot bude schopný plne autonómneho riadenia do konca tohto roka. Do 2. štvrťroka 2020 má byť vo vozidlách dostupná verzia, ktorá nevyžaduje žiadnu účasť vodiča na riadení, čo umožní ich používanie v rámci Robotaxi. Čakať sa potom má už „len“ na povolenia kompetentných orgánov.

Hodnota Tesiel vzrastie zo dňa na deň

Súčasné elektromobily Tesla už disponujú hardvérom, ktorý umožní plne autonómne riadenie. Tieto vozidlá čakajú už len na softvérovú aktualizáciu systému Autopilot. Elon Musk v tejto súvislosti tvrdí, že vďaka aktualizácii, ktorá prebehne jednoducho a rýchlo „na diaľku“, vzrastie hodnota elektromobilov Tesla, nakoľko budú schopné samé zarábať majiteľom peniaze. A to v rámci spomínanej služby Tesla Network.

Ich hodnota má podľa Muska narásť na 150 000 až 250 000 $, pričom bežné autá naopak časom značne strácajú na hodnote. Takže kúpa elektromobilu Tesla má byť v podstate investíciou.

Autopilot je vraj nedostihnuteľný

Na margo plne autonómneho riadenia systému Tesla Autopilot a mobilitných služieb Musk povedal, že spoločnosti, ktoré sa usilujú o niečo podobné, nemôžu Teslu dohnať. Dôvodom má byť obrovská flotila vozidiel Tesla, ktoré nestále zásobujú neurónovú sieť reálnymi dátami z prevádzky, na základe čoho dochádza k neustálemu vylepšovaniu autonómnych funkcií.

Nielen Muskov názor

Uznávaná manažérka Cathie Wood, ktorá je riaditeľkou a správkyňou investičného portfólia spoločnosti Ark Invest, má v spomínanom smere dokonca ešte optimistickejšie odhady. Tvrdí, že 1 akcia spoločnosti Tesla môže dosiahnuť najmä vďaka mobilitným službám v budúcnosti cenu 4 000 $ či viac. To by znamenalo trhovú hodnoty Tesly okolo 720 miliárd dolárov.

Samozrejme, nik nemôže presne vedieť, ako sa bude Tesle dariť. My však dúfame, že si bude viesť „dobre“. Veď jej produkty (elektromobily, energetické úložiská a solárne produkty) majú pridanú hodnotu minimálne z hľadiska životného prostredia.

Zdroj titulnej fotografie: Yellowmotori

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako Tesla „zarobila“ 13 miliárd dolárov za 13 dní?
Elon Musk: Tesla začne do 2 rokov dodávať elektromobily bez volantu
Koľko by ste zarobili, keby ste si kúpili prvé akcie Tesly presne pred 8 rokmi?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár