Hodnota Tesly dosiahla historické maximum. Je tretia medzi „automobilkami“

4

Rok 2019 je pre spoločnosť Tesla extrémne turbulentný. Potom, ako sa jej trhová hodnota hlboko prepadla, následne vystúpila na historické maximum. Dnes jej pritom v tomto smere patrí teoretická 3. priečka medzi výrobcami automobilov.

V 3. a 4. štvrťroku 2018 dosiahla Tesla po dlhej dobe zisk. Potom však prišiel „nešťastný“ 1. kvartál roku 2019, v rámci ktorého začala expandovať s Modelom 3 na prvé zámorské trhy (Európa a Čína). Zaskočili ju však veľké problémy s dodávkami vozidiel, dôsledkom čoho dodala o 31 % menej vozidiel ako v predchádzajúcom štvrťroku.

A to sa zákonite prejavilo na jej hospodárskych výsledkoch, keď za Q1/2019 vykázala stratu 702 mil. $. Hotovosť spoločnosti a jej ekvivalenty sa pritom znížili o 1,5 miliardy $. Náznaky spomínaných problémov a ich následné potvrdenie, boli jednými z hlavných spúšťačov obrovského prepadu jej akcií, a teda trhovej hodnoty.

Hodnota akcií spoločnosti Tesla sa prepadla na cca 185 $ za akciu, čo bola najnižšia hodnota od novembra 2016. Kvôli nevydarenému kvartálu pritom musela Tesla stabilizovať svoje finančné zázemie. V rámci „investorského kola“ získala v máji poľahky 2,7 mld. $ a naštartovala svoju spanilú jazdu lemovanú rekordnými predajmi svojich elektromobilov.

Raketový rast vďaka „prekvapeniu“

Zdá sa pritom, že o dnešnú rekordnú hodnotu akcií (393,15 $) spoločnosti Tesla sa postaralo „prekvapenie“. A to v podobe analytikmi a trhom neočakávaného ziskového 3. štvrťroku, ktorý odštartoval masívny rast. Odvtedy vyleteli akcie Tesly cca o 70 %. V porovnaní s májovou hodnotou predstavuje rozdiel dokonca 112 %.

Pritom už zhruba pred mesiacom dosiahla Tesla vďaka hodnote 354,69 $ za akciu trhovú hodnotu takmer 64 mld. $, čím sa dostala na 3. miesto medzi výrobcami áut, uviedol portál Cleantechnica. Treba však dodať, že Tesla nie je automobilka, pretože ponúka napr. aj mnohé energetické produkty a služby. Tie však aktuálne negenerujú ani zďaleka také príjmy ako divízia automobilov.

ZÁŽITKOVÁ JAZDA NA TESLE AKO VIANOČNÝ DARČEK?

Od minulého mesiaca akcie Tesly stúpli o 10 %, zatiaľ čo jej najvážnejší súperi z 3. (Daimler), 4. (GM) a 5. (BMW) priečky si pohoršili, resp. išli hore len o pár %. Takže Tesla si svoju 3. priečku odvtedy ešte viac „posilnila“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko by ste zarobili, keby ste si kúpili prvé akcie Tesly presne pred 8 rokmi?
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Ako Tesla „zarobila“ 13 miliárd dolárov za 13 dní?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

        • To je vec uhla pohľadu. Akcie by mali v prvom rade prinášať zisk v podobe dividend, ktoré sa vyplácajú, ak firma dosiahla účtovný zisk. To sa ale pri Tesle nedeje, pretože od jej vzniku expanduje, čo spôsobuje jej pretrvávajúce zadĺženie, a ešte nejaký čas potrvá, kým sa dostane do účtovného zisku. Čiže v tomto smere zatiaľ Tesla pre akcionára nie je zisková a na to možno narážal Rado. Druhá vec je hodnota akcií, ktorá kolísa a keď niekto len obchoduje s akciami (nemá ich dlhodobo kvôli dividendám), tak samozrejme mohol dosiahnuť zisk, ak lacno kúpil a draho predal, ale pozor dôležitý je minulý čas, PREDAL.

Pridajte komentár