Ďalší rekord Tesly: Žiadna americká automobilka nedosiahla vyššiu hodnotu za celú históriu

1

Spoločnosti Tesla sa včera podarilo dosiahnuť ďalší veľký míľnik, keď sa stala trhovo najhodnotnejšou americkou „automobilkou“ v celej histórii automobilového priemyslu. Prekonala pritom doterajší vyše 20-ročný rekord koncernu Ford.

Na úvod treba povedať, že Tesla nie je typickou automobilkou, pretože ponúka napr. aj mnohé energetické produkty a služby. Tie však aktuálne negenerujú ani zďaleka také príjmy ako divízia automobilov.

Americký analytický portál Barrons, za ktorým stojí Dow Jones, informoval, že Tesla sa stala najhodnotnejšou „automobilovou“ spoločnosťou v histórii Ameriky. Pokorila tak rekord koncernu Ford z roku 1999, a to cca 81 miliárd $. Tesle sa pritom podarilo dosiahnuť trhovú hodnotu blížiacu sa k sume 89 miliárd $.

„Puristické“ upresnenie

V tejto súvislosti však treba tiež poznamenať, že v rámci tohto porovnania nie je zahrnutá inflácia. Puristi tiež pripomínajú, že nejde o rekord z hľadiska hodnoty, ktorá zahŕňa kapitál a dlh. Tesla sa teda presnejšie stala americkou „automobilkou“ s najvyšším trhovým kapitálom v celej histórii priemyslu bez zohľadnenia inflácie, uvádza Cleantechnica.

Pre porovnanie uvádzame aj hodnotu ďalších amerických automobiliek, resp. automobilových koncernov z 8. január 2019. GM mal v tomto čase trhovú hodnotu okolo 52 miliárd $, Ford okolo 38 miliárd $ a pre zaujímavosť pripájame aj európsko-americký koncern Fiat Chrysler s hodnotou 25 miliárd $.

tesla trhova hodnota historicky rekord

Zdroj: Cleantechnica.com

Zdvojnásobenie hodnoty za 2 a pol mesiaca

Zdá sa pritom, že cestu za rekordnou hodnotou akcií (497,41 $) spoločnosti Tesla zo včerajšieho dňa odštartovalo „prekvapenie“. A to v podobe analytikmi a trhom neočakávaného ziskového 3. štvrťroka 2019, ktorý spustil masívny rast. Od oznámenia hospodárskych výsledkov za Q3/2019, 24. októbra, vyleteli akcie Tesly cca o 100 %. V porovnaní s májovou hodnotou predstavuje rozdiel dokonca takmer 170 %.

Na raste hodnoty Tesly sa však určite výraznou mierou podieľajú aj stúpajúce predaje automobilky, ktoré dosiahli rekordy hneď niekoľko kvartálov po sebe. V ostatných 3 mesiacoch (Q4/2019) pritom Tesla vyrobila 104 891 a dodala 112 000 vozidiel. A nič nenasvedčuje tomu, že by mala v tomto smere poľaviť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Koľko by ste zarobili, keby ste si kúpili prvé akcie Tesly presne pred 8 rokmi?
Tesla hlási rekordný počet vyrobených a dodaných elektromobilov a 50 % medziročný rast

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár