Tesla má užasnú technológiu, hovorí manažér Toyoty a naznačuje jej „vylepšené kopírovanie“

6

Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčší výrobca áut na svete, Toyota, zaostáva v oblasti batériových elektromobilov. Zdá sa však, že konečne tejto oblasti začína venovať pozornosť. Inšpiráciu pritom zjavne hľadá aj u spoločnosti Tesla.

V ostatnom období Toyota pomerne pravidelne informuje ohľadom svojich plánov v oblasti elektromobility, pričom sa konečne zameriava aj na batériové elektromobily a batérie. A aktuálne prichádza Autonews so zaujímavým vyjadrením od zástupcu šéfa globálnej produkcie spoločnosti Toyota, Yoshia Nakamuru, o čom infomoval web Teslarati.

„Samozrejme, pripúšťame, že Tesla má úžasné technológie. Ale to nás len motivuje k tomu, aby sme pracovali ešte tvrdšie a dobehli ju. Ak sa od nich budeme učiť, nebude to úplná kópia. Budeme to zlepšovať prostredníctvom kaizenu (japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie),“ povedal Nakamura.

Ono to pritom vyzerá tak, že Toyota sa už „učí“. Veď napríklad nedávno predstavila plány, v rámci ktorých chystá tzv. „giga casting/megacasting“ – technológiu odlievania veľkých dielov karosérie, ktorú ako prvá zaviedla do masovej výroby spoločnosť Tesla a ktorej zavedenie avizovalo ešte pred Toyotou viacero iných automobiliek.

toyota giga casting

Zdroj: Toyota

Čo na to Sandy Munro?

Známy a uznávaný odborník na automobilový priemysel, Sandy Munro, ktorého spoločnosť sa špecializuje na tzv. „lean design“, pričom robí aj reverzné inžinierstvo automobilov, aktuálne uvádza, že mnohé z nových výrobných nápadov Toyoty v skutočnosti pochádzajú od spoločnosti Tesla. Podľa neho medzi ne patria zameranie na vertikálnu integráciu, masové nasadenie robotov v továrňach či spomínaný giga casting.

„Plán Toyoty, ktorý vidím, je veľmi podobný výrobnému plánu Tesly. A to je dobré, pretože v súčasnosti je to to najlepšie na trhu. Toyota sa musí pozrieť aj von a hľadať odlišné uhly pohľadu na to, ako manažovať spoločnosť,“ dodal Munro.

Reverzné inžinierstvo Tesly Model Y

Nové plány Toyoty prichádzajú potom, čo mala japonská automobilka už skôr vykonať reverzné inžinierstvo elektromobilu Tesla Model Y. Jeden z vedúcich pracovníkov Toyoty mal pritom uviesť, že keď Model Y „stiahli z kože“, uvideli neuveriteľné „umelecké dielo“ s úplne inou výrobnou filozofiou, vďaka ktorej boli ušetrené stovky dielov, hmotnosť či celkové výrobné náklady.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota avizuje elektromobily s dojazdom až 1 500 km a inšpiruje sa Teslou
F1 má pomôcť Mercedesu držať krok s Teslou v oblasti elektromobility
Tesla chystá „revolučnú“ metódu výroby, ktorá má zlacniť elektromobily. Čo na to odborníci?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Po všetkých tých Kaizenoch, metodikách 5S, Poka-yoke a čo ja viem čo ešte dalo svetu Japonsko je priam komické, že vrcholový manažment v Japonských firmách musí priznať, že skostnateli, že strácajú inovačný dych.

  2. Nepodceňujme Japoncov, ak keď dnes niektorých z nás, ako oni sami hovoria, rozosmievajú! Snažiť sa ale musia aj všetci ostatní! Nielen kvôli sebe, ale aj nám, inak by sa z dnes oslavovanej TESLY mohol časom stať „diktátor“ !!! 🙂

Pridajte komentár