Tesla a Toyota vraj zvažujú spoluprácu na malom elektrickom SUV

8

Podľa správy z Južnej Kórey uvažujú spoločnosti Tesla a Toyota o obnovení svojej niekdajšej spolupráce. Tentokrát v rámci možného vývoja malého elektrického SUV.

Na úvod treba povedať, že správa podľa Teslarati síce pochádza z jedných z najväčších juhokórejského novín Chosun Ilbo, tie sa však odvolávajú na nemenovaný zdroj. Tým má byť „funkcionár z japonského automobilového priemyslu“. Hovorca spoločnosti Toyota pritom na margo tejto správy uviedol len pár slov: „Radi by sme sa zdržali komentovania špekulácií“.

Údajne zvažované partnerstvo medzi Teslou a Toyotou, ktoré by malo viesť k spoločnému vývoju „malého elektrického SUV“, sa má podľa spomínaného zdroja skúmať od septembra minulého roka, píše Insideevs. Toyota by pritom mala poskytnúť základnú automobilovú platformu a Tesla zas „elektronickú riadiacu platformu a softvérovú technológiu“.

Ako už vieme, Toyota v roku 2019 predstavila vysoko modulárnu platformu pre batériové elektromobily. A Tesla je zas lídrom aj v oblasti softvéru a elektroniky pre elektrické autá. Takže možná údajná spolupráca by na prvý pohľad mohla dávať zmysel.

Tesla a Toyota už v minulosti spolupracovali a Elon Musk v júli uviedol, že jeho spoločnosť je otvorená licencovaniu svojho softvéru a dodávaniu svojich pohonných jednotiek a batérií. Obe spoločnosti tiež nepriamo spája Panasonic, ktorý pre ne vyrába cylindrické batériové články.

Tesla už dlhšiu dobu avizuje menšie cenovo dostupnejšie elektromobily (napr. „model za 25 000 $“ bez DPH), ktorý by sa mal zaradiť medzi tzv. kompakty (nižšia stredná trieda/segment C). Jeden z nich (možno crossover) bude mať na starosti vývojové centrum a výrobný závod v Číne, druhý (zrejme hatchback) zas vývojové centrum a výrobný závod v Nemecku.

Prípadný konkurent 20-tisícových EV od VW Group?

Otázkou teda je, kam by sa prípadné spoločné „malé elektrické SUV“ zaradilo. Ako zaujímavá možnosť sa nám javí segment B, v rámci ktorého už VW Group avizuje viacero koncernových elektromobilov s cenou cca od 20 000 €. Tesla a Toyota by tak mohli chcieť využiť spoločnú synergiu, aby do tohto segmentu priniesli model so zaujímavou cenovkou a podľa možností skôr ako VW Group, ktorý tak plánuje urobiť v roku 2025. Pre Teslu by pritom mohli byť zaujímavé aj produkčné kapacity Toyoty.

Na záver pre istotu opäť pripomíname, že informácie ohľadom možnej spolupráce spoločností Tesla a Toyota sú neoficiálne a nepotvrdené, takže ich treba brať s rezervou. Navyše šéf Toyoty, Akio Toyoda, sa na adresu elektromobility či spoločnosti Tesla nevyjadruje moc pozitívne a jeho vyhlásenia, ktoré sa týkajú tejto oblasti, majú často dezinformačný charakter. Na druhej strane Toyoda priznal, že od Tesly sa majú v niektorých ohľadoch čo učiť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota a Tesla spolupracovali pred 8 rokmi na vývoji elektromobilu RAV4 EV
Chystané elektromobily od Toyoty ponúknu dojazd 300 až 600 km
Toyota o Tesle: Predávajú len recept, máme sa však čo učiť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Všetko je možné, i nemožné je možné! … Príkladom je nová „multi“ automobilka Stellantis. Záleží na tom, či sa technicky, ekonomicky a strategicky na spolupráci dohodnú! Vieme, že po spolupráci s TESLOU pokukuje aj VW,
  a kto vie kto ešte! …

 2. Nezvyknem sa vyjadrovať básnicky, ale keby takto „splodené“ dieťatko zdedilo dobré vlastnosti od oboch rodičov, mohla by to byť „bomba“.

  Zdedené od Tesly: Know-how, Superchargre, atď.
  Zdedené od Toyoty: Perfektná kvalita výroby, servisná sieť, atď.

  Takýto „kríženec“ by mal obrovské šance!
  (Toyotu poznám dôverne, mám ju tri roky, Teslu bohužiaľ nevlastním, ale ak bude naznačený produkt reálny, okamžite si ho rezervujem, a to aj bez skúšobnej jazdy!)

  • JD pozor! Na krásu sa niekedy aj umiera! To čo my vidíme ako báječne pre zákazníkov, vidia firemný stratégovia a ekonómovia inak! V pozadí to bude o tom, kto čo získa a druhému dá, a pritom zostane nezávislý !!!

Pridajte komentár