Tesla oznámila výstavbu 2 tovární na model Semi a nové batérie 4680. Investícia zhltne 3,6 mld. $ | Aktualizované

1

Spoločnosť Tesla chystá ďalšiu významnú investíciu do svojho rastu, a to vo výške 3,6 mld. $. Vďaka nej vzniknú v rámci Giga Nevada dve nové továrne na výrobu elektrického ťahača Tesla Semi a nové batériové články 4680 vo veľkom meradle.

Tesla myslí na svoj rast aj v ekonomicky náročných časoch. Najnovším dôkazom je oznámená investícia 3,6 mld. $ do dvoch továrni, ktoré budú súčasťou úplne prvej Gigafactory. Tá sa nachádza v Nevade a aktuálne sa označuje ako Giga Nevada. Jej výstavba bola spustená v roku 2015 a už dnes je nad rámec pôvodných plánov.

Jednou z kriticky dôležitých vecí sú pre spoločnosť Tesla jej úplne nové batériové články 4680, ktoré sú nevyhnutné pre jej štrukturálne batériové packy. Avšak ich pilotná výroba doteraz neprebiehala podľa pôvodných plánov. Aktuálne oznámená továreň na ich výrobu v Nevade s obrovskou kapacitou 100 GWh ročne je však dobrým znamením, že ich produkčný proces bol alebo v najbližšej dobe bude konečne vyladený.

Rovnako tak môže byť dobrým znamením oznámenie špecializovanej továrne na výrobu novinky Tesla Semi. Tento elektrický ťahač s avizovaným dojazdom až 800 km sa pritom značne oneskoril. Prvý zákazník, spoločnosť PepsiCo, si prvé kusy vozidla prevzala až minulý mesiac. A podľa nedávneho oznámenia sa môže zdať, že Tesla ešte len postupne odomyká plný potenciál modelu Semi.

Neboli tiež známe najbližšie kroky ohľadom produkcie ťahača od Tesly, ako aj ďalších dodávok tohto vozidla. Hovorilo sa iba o počiatočnej „ručnej“ nízkosériovej výrobe v Nevade. Aktuálne oznámená továreň sa pritom bude zameriavať na veľkosériovú produkciu. Takže je tu teoretický predpokladať, že masová výroba sa rozbehne až vďaka novej továrni.

DOPLNENÉ: Na základe videa od spoločnosti Tesla sa ukázalo, že spomínané „dve továrne“, budú priamou súčasťou závodu Giga Nevada. Tzn., že budú pod jednou strechou.

Giga Nevada – zaujímavosti

Tesla pri príležitosti oznámenia aktuálnej investície, ktorá je vlastne rozšírením Giga Nevada, tiež zverejnila zaujímavé informácie ohľadom tejto svojej prvej Gigafactory. Uviedla pritom napr. to, že továreň:

 • doteraz zhltla investície vo výške 6,2 mld. $ (pôvodný plán 3,5 mld. $),
 • má rozlohu 500 000 m2,
 • vyrobila 7,3 mld. batériových článkov s celkovou priemernou ročnou kapacitou cez 37 GWh (pôvodný cieľ bol max. 35 GWh ročne),
 • vyrobila 1,5 mil. batériových packov,
 • vyrobila 3,6 mil. pohonných jednotiek,
 • vyrobila 1 mil. energetických modulov s celkovou kapacitou cez 14 GWh
 • a pritom priamo zamestnávala viac ako 11 000 ľudí (pôvodný plán 6 500).
giga nevada

Giga Nevada. Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla priznáva problémy s výrobou nových batérií 4680 a informuje o produkčnej kapacite
Tesla plánuje nasadiť tisíce humanoidných robotov vo svojich továrňach
Prvý majiteľ Tesiel Semi informoval ohľadom ich nabíjania aj výkonu Megachargera

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

 1. Neviem dosť dobre vyhodnotiť:

  01. „doteraz zhltla investície vo výške 6,2 mld. $ (pôvodný plán 3,5 mld. $),“ Na vine bol rast cien, zlé hospodárenie, alebo postavili viac ako pôvodne chceli?
  02. „a pritom priamo zamestnávala viac ako 11 000 ľudí (pôvodný plán 6 500).“ Postavili teda viac, a preto aj zamestnávajú skoro dvojnásobok ľudí?

Pridajte komentár