Ďalšia továreň Tesly v Británii? Tamojšia vláda údajne hľadá pozemok

2

Ako vieme, Tesla chystá viacero tovární Gigafactory po „celom“ svete, aby zefektívnila svoje podnikanie. A aktuálne obletela svet neoficiálna správa, že ďalšia z nich by mohla vyrásť vo Veľkej Británii.

Elon Musk v novembri minulého roka povedal, že Veľká Británia bola jedným z adeptov pre ich prvú európsku továreň. Prednosť však napokon dostalo Nemecko, kde by už čoskoro mohla byť oficiálne zahájená výstavba.

Šéf Tesly sa v súvislosti s britskou továrňou vyjadril, že dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohrala neistota prameniaca z Brexitu. Už v roku 2014 pritom Musk povedal, že v Británii plánujú vybudovať svoju výskumnú a vývojovú základňu. Európske centrum pre výskum a vývoj ale napokon taktiež vznikne v Berlíne.

Aktuálne sa však pohľady opäť upierajú na Britské ostrovy. Popredný spravodajský magazín z oblasti komerčných a rezidenčných nehnuteľností Property Week totiž prichádza so správou, že Britské ministerstvo pre medzinárodný obchod (DIT) hľadá pozemok pre továreň Tesla Gigafactory, informuje Torque News.

Pozemok má mať rozlohu 372 000 m2, pričom má na ňom vyrásť výskumný, ​​vývojový a výrobný závod. Podľa Property Week sa Teslu snaží prilákať priemyselný areál Gravity s rozlohou 650 Ha, ktorý sa nachádza Somersete.

Dáva to zmysel?

Pravdupovediac nám výstavba ďalšej továrne Tesla Gigafactory v Európe v blízkom období na prvý „pohľad“ nedáva moc zmysel. Veď Tesla stále rozširuje svoju pomerne čerstvú továreň v Číne, pripravuje výstavbu v Nemecku a vyberá miesto pre vybudovanie ďalšieho závodu v USA. A to ešte ani nie je vyriešený Brexit. Takže zrejme ešte stále hrozí, že na produkty dovážané z Británie do EÚ, by sa mohla vzťahovať istá forma cla.

Skôr nám to príde tak, že britská vláda chce byť pripravená do budúcnosti, v rámci ďalšej fázy expanzie spoločnosti Tesla. Veď ako máme možnosť vidieť, americké štáty či mestá sa „bijú“ o oficiálne avizovanú novú továreň v USA, kde sa budú vyrábať minimálne elektromobily Model Y a Cybertruck. Takže mať všetko vopred pripravené, môže byť veľká konkurenčná výhoda.

Takže zatiaľ treba brať tieto správy s veľkou rezervou. Ale jeden nikdy nevie. Možno sa dočkáme od Tesly ďalšieho prekvapenia. Napríklad v podobe špecializovanej výroby automobilových komponentov alebo jej energetických produktov. Veď sa zdá, že Tesla chce v Británii podnikať v oblasti energetiky. Taktiež pomerne nedávno avizovala, že Európa sa dočká jej solárnej strechy. A v USA sa poriadne zahryzla aj do biznisu so solárnymi panelmi, tak prečo nie v Európe…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Európska továreň Tesly má napredovať rýchlejšie ako kedysi tá čínska
Tesly „Made in EÚ“ s kvalitnejším lakom. Cybertruck bez laku, avšak s polepmi
Model Y bude kľúčovým produktom Tesly „Made in Germany“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Úplne súhlasím s vetou v článku: „Ale jeden nikdy nevie“.
  Je to fakt.
  Dnes je najväčšou automobilkou na svete VW Group. Na druhom mieste Toyota.
  Ale pri súčasnej expanzii Tesly a jej technického pokroku to môže byť v blízkej budúcnosti celkom pokojne napríklad:
  1. Tesla, 2. VW Group, 3. Toyota
  Alebo žeby:
  1. Tesla, 2. Toyota, 3. VW Group?
  Jeden nikdy nevie…

Pridajte komentár