Fáma: Tesla údajne chystá továreň na Slovensku

10

Aktuálne sa objavila neoficiálna a nepotvrdená správa, z ktorej vyplýva, že spoločnosť Tesla by mala vybudovať svoju ďalšiu továreň na Slovensku. Čo o to vieme?

Už v roku 2014 Ministerstvo hospodárstva SR uviedlo, že so spoločnosťou Tesla rokuje ohľadom možného výrobného závodu na Slovensku. Ako už vieme, Tesla napokon s odstupom viacerých rokov vybudovala svoje ďalšie továrne v Číne a aktuálne sme krátko pred spustením tovární v Texase a Nemecku.

No a aktuálne Ondřej Bačina z kanálu Tesláček zverejnil tweet, v ktorom uvádza, že spoľahlivý zdroj ho informoval, že Tesla spúšťa nábor do svojho 2. európskeho závodu v EÚ, ktorý má stáť na Slovensku. V tejto súvislosti sa spomína zameranie na elektromobily Tesla Cybertruck a Roadster, čo však má byť už menej zaručená informácia. Bačina dodáva, že jeho zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, dostal ponuku pracovať v tomto závode.

Nuž, továreň Tesla na Slovensku vyrábajúca elektromobily sa nám za aktuálneho stavu javí pomerne nepravdepodobne. Ale ktovie. Môžeme pritom len špekulovať. Že by Tesla po nie príliš pozitívnych skúsenostiach s výstavbou závodu Giga Berlin v Nemecku prehodnotila možnú časť tamojších dlhodobejších plánov, ktoré sa týkajú budúcich modelov?

Ohľadom spomínaných možných modelov. V prípade pickupu Tesla Cybertruck Elon Musk už viackrát uviedol, že zvažujú produkciu menšej verzie, ktorá by bola určená zrejme špeciálne pre Európu. Na starom kontinente sú totiž užšie cesty a parkoviská a tiež iná kategorizácia vozidiel ako v USA, z čoho by mohlo vyplynúť, že na originálny Cybertruck bude potrebné vyššie vodičské oprávnenie. To bude samozrejme záležať od finálnej hmotnosti elektrického pickupu od Tesly. Musk ale tiež pripustil európsku verziu v plnej veľkosti.

Chystaný extrémne rýchly športiak Tesla Roadster 2. generácie nie je pre Teslu v tomto období prioritou, ako povedal Elon Musk. Má ísť o čerešničku na torte, ktorá sa samozrejme nebude produkovať ani zďaleka v takom množstve ako podstatne lacnejšie a „civilnejšie“ mainstreamové modely.

Ďalšie špekulácie

Správa ohľadom továrne Tesly na Slovensku by nám prišla realistickejšia, ak by išlo o závod, ktorý by sa zameriaval na iné produkty ako elektromobily. Veď Tesla vyrába aj domáce a priemyselné batériové úložiská (Powerwall, Powerpack a Megapack), solárne strechy a panely či nabíjacie stanice Supercharger. A výrobu týchto produktov vzhľadom na dopyt potrebuje rozšíriť. Európsky trh je pritom v tomto smere aktuálne významne ochudobnený. Ďalšou podstatne špekulatívnejšou možnosťou je avizovaný domáci HVAC systém, ktorý by mohol byť vo vývoji.

Špekuluje sa tiež, že informácia ohľadom náboru zamestnancov na Slovensku by mohla skôr súvisieť so zastúpením spoločnosti Tesla v SR, a teda prvým slovenským showroomom a servisom. A to by sme samozrejme takisto uvítali.

Nuž, uvidíme. Možno sa v tejto súvislosti dozvieme viac už 26. januára v rámci zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly za 4. kvartál 2021/celý rok 2021 a súvisiaceho konferenčného hovoru, počas ktorého bude Elon Musk prezentovať aj ďalšie plány spoločnosti Tesla.

Na záver pre istotu ešte pripomíname, že v prípade továrne spoločnosti na Slovensku ide o neoficiálne a nepotvrdené informácie od nemenovaného zdroja, ktoré treba brať aspoň zatiaľ s rezervou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly pripustil továreň v Rusku. A špekuluje sa aj o Gigafactory v Británii
Pre Teslu už nie sú roboty dostatočne „inovatívne“. Nasadzuje „Giga press“
Nová továreň Tesly bude „ekologickým rajom otvoreným pre verejnosť“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. Nemame nahodou uz vycerpane parcovne sily pre automobilky? Este by mali koho zverbovat? Ci budu lanarit od ostatnych? Cim by malo byt SK pre Tesla autofabriku zaujimave okrem stredovej geografickej polohy europy?

  • No predsa kvalifikovaná pracovná sila! A nemusia iba lanáriť od ostatných automobiliek a nemusí to byť iba výroba automobilov, ako sa tiež píše v článku.
   Hádanka: Prečo koncern VW prebudoval fabriku v Zwickau, kde sa predtým vyrábali Trabanty?
   No predsa pre to isté! Kvalifikovaná pracovná sila – strojári!
   Inak by bolo asi oveľa lacnejšie, jednoduchšie a pohodlnejšie vybudovať fabriku „na zelenej lúke“. A čo potom?
   Možno namietať, že Elon Musk urobil presne to isté pri Berlíne. Ale on to má určite dobre premyslené. Veď nakoniec ako všetko…

   • Pokial viem tak uz existujuce 4 automobilky maju nedostatok kvalifikovanej sily tak ze vozia ju k nam zo Srbska, Slovinska, Rumunska … preto 5.ta by uz musela lanarit od nich.
    Mozno nie ak by ju postavili na vychode SK, lebo kvalifikovane rodinne typy neboli ochotni sa prestahovat na zapad, alebo dochadzat na tyzdnovky. 🙂

    • ehm zo Srbska a Rumunska sa sem vozí nekvalifikovaná pracovná sila. Tesla zo svojím zameraním na automatizáciu potrebuje úplne iný typ ľudí. Tých síce tiež nieje dostatok ale vedia ju zaplatiť a tým padom odlákať od aktuálych OEM producentov.

     To by mohlo naštartovať aj pracovny trh a pohyb platov v indirektnej časti.

 2. To je všetko je ťah slovenskej vlády a USA aby ovplyvnili situáciu okolo referenda o umiestnení americkej armády na území Slovenska !! A určite sa to dostane aj do médií ! Ak vyhrá referendum , tak táto bublina splasne !! Aj výrobný sortiment by bol podobný ako keď sa v Bratislave vyrábali SUV-Porsche-naozaj pre bežných občanov !!! Ja len dúfam, že referendum zjednotí slovenský národ a vyhrá zdravý rozum a konečne sa podarí zlomiť túto proamerickú slovenskú vládu ! Určite to bude ťažký a tvrdý boj a som zvedavý, čo všetko americká propaganda v spojení so slovenskou vládou použije ??? Majú totiž obsadené všetky média a to je velká zbraň ! V nedávnej minulosti hravo zlikvidovali vládnucu stranu ,vďaka ktorej si mnoho slovenských občanov móhlo kúpiť nove auto a ekologicky sa zbaviť starého — na to sa nezabúda !!

 3. Na Slovensku chýba servis a hlavne lokálne zastúpenie nevyhnutné pre získanie dotácií pri nakúpe Tesly. Inak by Tesla Y mala problém konkurovať cenou ID4 a ďalším prichádzajúcim konkurentom na slovenský trh.

  Ak by bola v hre výstavba továrne, politici by sa už dávno a hlavne radi pochválili…

Pridajte komentár