Prečo Tesla postaví svoju európsku továreň v Nemecku a nie v Británii?

4

Ako už vieme, Tesla postaví svoju európsku továreň „Gigafactory 4“ v Nemecku. V hre bola pritom aj Veľká Británia. Prečo sa Tesla napokon rozhodla pre Nemecko?

O získanie investície v podobe európskej továrne Tesla sa v minulosti usilovalo viacero krajín, vrátane SR. Víťazom sa nakoniec stalo Nemecko. „Každý samozrejme vie, že nemecké inžinierstvo je vynikajúce. To je jeden z dôvodov, prečo bude naša Gigafactory Europe lokalizovaná v Nemecku,“ uviedol Elon Musk počas oznámenia lokality jej výstavby.

Pohľad odborníkov

Portál Autonews aktuálne prináša ohľadom tejto témy vyjadrenia viacerých odborníkov. Riaditeľ spoločnosti, ktorá sa zaoberá priemyselnou výrobou, John Boyd, povedal, že Nemecko nie je prínosom len z hľadiska najvyššej úrovne výrobných zručností a pozitívnej dynamiky v rámci dodávateľského reťazca. Dôležité má byť podľa neho aj to, že Nemecko je synonymom precíznej automobilovej výroby.

Gene Munster z investičnej spoločnosti Loup Ventures zas hovoril o strategickom rozhodnutí z hľadiska polohy. Podľa neho chce Tesla zlákať talenty z nemeckého automobilového priemyslu a zároveň získať výhodu nad automobilkami z regiónu.

„Výber väčšieho Berlína bol prekvapivý, ale nie logicky chybný,“ povedal Ferdinand Dudenhoeffer, riaditeľ Centra pre automobilový výskum na univerzite v Duisburgu. Dodal, že výroba batériových článkov si vyžaduje priestor, infraštruktúru a dotácie. Berlín má byť preto dobrým miestom pre prémiovú značku ako Tesla.

Kevin Tynan, automobilový analytik Bloombergu zas hovorí, že výstavba továrne pomôže Tesle zvýšiť predaje v tamojšom regióne. A ako vieme, Nemecko je najväčším automobilovým trhom v Európe.

ZÁŽITKOVÁ JAZDA NA TESLE AKO VIANOČNÝ DARČEK?

Prečo nie Veľká Británia?

Zdá sa, že Tesla zvažovala výstavbu svojej európskej Gigafactory aj vo Veľkej Británii. Podľa portálu Autoexpress sa však Elon Musk vyjadril, že kvôli neistote prameniacej z Brexitu, by to bolo riskantné. Už v roku 2014 pritom Musk povedal, že v Británii Tesla plánuje vybudovať svoju výskumnú a vývojovú základňu. Európske centrum pre výskum a vývoj ale napokon taktiež vznikne v Berlíne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Z Nemecka prichádzajú správy, že Tesla je roky pred tamojšími automobilkami
Novinár tvrdí, že v Číne vyrobená Tesla Model 3 je lepšia ako tá z USA
Tesly Model X a S sa vyrábajú skôr zo sentimentu, hovorí Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ešteže si nám to vysvetlil, ty vševedko! Však tí dementi by to mohli vyvážať iba do Austrálie, Japonska a neviem kde ešte všade majú volant na blbej strane…

Pridajte komentár