Tesla news: GM prejde na Tesla NACS, druhá továreň v EÚ, objem výroby Cybertrucku

5

Aktuálne sa objavilo viacero zaujímavých správ, ktoré súvisia so spoločnosťou Tesla. Po Forde začne vo svojich elektromobiloch používať nabíjací systém od Tesly aj GM. Svet tiež obletela informácia, že Tesla si mala vybrať miesto svojej druhej továrne Gigafactory v Európe. A z prostredia dodávateľského reťazca má zas pochádzať správa ohľadom výroby Tesly Cybertruck, vrátane plánované ročného objemu produkcie.

Spoločnosť Tesla oficiálne sprístupnila „svetu“ svoj nabíjací štandard koncom minulého roka. Ten sugestívne nazvala North American Charging Standard (NACS) a dodala, že chce, aby sa stal štandardom pre nabíjanie elektromobilov v Severnej Amerike.

Odborná verejnosť bola v tomto smere skeptická, až kým Ford minulý mesiac neoznámil, že NACS od Tesly implementuje do svojich budúcich elektromobilov. A aktuálne oficiálne oznámil v podstate rovnaký plán aj koncern GM.

Spolupráca s Teslou majiteľom vozidiel od GM najskôr (od budúceho roku) prinesie sprístupnenie severoamerickej siete Tesla Supercharger (aktuálne zhruba 12 000 výkonných nabíjacích bodov), a to vďaka adaptéru. A od roku 2025 už bude GM vyrábať elektromobily pre Severnú Ameriku s nabíjacím portom NACS.

V budúcnosti budú pre zákazníkov GM naopak dostupne adaptéry, ktoré umožnia nabíjanie na nabíjacích staniciach so štandardom CCS. GM tiež implementuje „mapu“ nabíjacej siete Tesla Supercharger do palubného systému vozidiel a mobilnej aplikácie, čo umožní jednoduché vyhľadávanie a používanie týchto nabíjačiek.

Výroba pickupu Tesla Cybertruck

Aktuálne sa tiež objavila správa ohľadom chystaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck. Portál Electrek informoval, že sa mu z prostredia dodávateľského reťazca podarilo získať neoficiálne informácie ohľadom výroby. Tie majú pochádzať z interných oznámení Tesly adresovaných jej dodávateľom.

Z nich má pritom vyplývať, že Tesla sa chystá ročne vyrábať 375 000 vozidiel Cybertruck. To je pritom presný stred toho, čo nedávno naznačil Elon Musk v rámci zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly za Q1/2023. Uviedol totiž, že by mohli produkovať 250 000 ks a možno až 500 000 ks ročne, v závislosti od dopytu. Tzv. „kandidáti na vydanie“, ktorí predchádzajú oficiálnemu spusteniu výroby, by podľa aktuálnych neoficiálnych informácií mali začať schádzať z výrobnej linky v auguste. A riadne spustenie produkcie má byť naplánované na október.

tesla cybertruck

Zdroj fotografie: Tesla

Druhá európska továreň

Elon Musk avizoval, že ešte tento rok Tesla prezradí miesto výstavby ďalšej továrne spoločnosti Tesla. A podľa neoficiálnych správ od agentúry Reuters by sa mohlo zdať, že ďalšia Gigafactory vyrastie v Španielsku. Táto krajina sa pritom doteraz v súvislosti s továrňami spoločnosti Tesla vôbec nespomínala.

Hovorca regionálnej vlády vo Valencii agentúre Reuters povedal, že tamojšia vláda rokuje ohľadom „veľkej investície do automobilového priemyslu“. Odmietol však prezradiť detaily. Iné nemenované zdroje mali potvrdiť, že investícia sa týka spoločnosti Tesla. Jej výška má byť pritom až 4,5 mld. €. Nuž, uvidíme. Posledné 2 správy totiž treba brať s rezervou, keďže sú neoficiálne a zainteresovanými stranami doteraz nepotvrdené.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová „špionážna“ fotografia interiéru Tesly Cybertruck nás vracia späť
Nová továreň Tesly má byť najväčšou svojho druhu a bude vyrábať nový model
Tesla sprístupňuje svoj nabíjací štandard s výkonom až 1 000 kW. V Amerike chce „poraziť“ CCS
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

    • Nedá sa vylúčiť, ale tých kritérií bude určite viac! Ak by sa to „zomlelo“, tak ani Španielsko nebude dosť ďaleko ………….

Pridajte komentár