Tesla chce údajne v Číne vyrábať viac áut ako Toyota, GM či VW. A to vďaka novej továrni, tvrdí Reuters

1

Sága okolo potenciálnych nových, ale aj aktuálne rozostavaných tovární spoločnosti Tesla pokračuje. Aktuálne agentúra Reuters prichádza s neoficiálnou správou, že už budúci mesiac sa má Tesla pustiť do budovania ďalšej továrne v Číne s produkčnou kapacitou až 1 000 000 elektromobilov ročne. Správa pritom prichádza potom, ako sa objavili informácie ohľadom odloženia plánov „zrkadlenia“ továrne Giga Berlin v Nemecku či ďalšieho zvyšovania kapacity v Giga Shanghai.

Agentúra Reuters tvrdí, že už budúci mesiac majú byť spustené práce na druhej továrni Tesly v Číne. A to v blízkosti súčasného závodu v Šanghaji. Opiera sa pritom o 2 zdroje, ktoré majú byť oboznámené s touto záležitosťou a ktoré nechceli byť menované.

Nová továreň má byť súčasťou plánov Tesly, ktoré hovoria o výrobnej kapacite 2 mil. elektromobilov ročne. Pre porovnanie Reuters uvádza, že v minulom roku vyrobila v Číne Toyota 1,6 mil. áut a GM spoločne so svojím partnerom SAIC 1,4 mil. áut. A koncern VW Group chce v roku 2023 dosiahnuť kapacitu 1 mil. áut ročne.

Zvyšovanie produkcie v Giga Shanghai

Súčasný čínsky závod Tesly, „Giga Shanghai„, má byť ešte v tom roku schopný dosiahnuť ročnú výrobnú kapacitu okolo 1 mil. elektromobilov. To však má podľa zdrojov Reuters závisieť aj od dostupnosti dielov. „Oficiálne“ je už známe, že Tesla sa chystá rozšíriť produkciu dielov a zvýšiť počet zamestnancov aj pracovných hodín, vyplýva podľa Reuters z dokumentácie, ktorú už Tesla predložila šanghajským úradom.

Tieto správy prichádzajú potom, čo sa v čínskych médiách objavili informácie, že Tesla chce postaviť ďalšiu svoju továreň v jednom z čínskych miest. Čínske zastúpenie Tesly však tieto informácie dementovalo, zároveň ale jednoznačne nevylúčilo, že v Číne hľadá miesto pre tamojšiu 2. továreň.

Údajné „zrkadlenie“ Giga Berlin má byť pozastavené

Nedávno sa tiež objavila ďalšia neoficiálna správa, podľa ktorej mala Tesla pozastaviť svoje dodatočné plány ohľadom výrobných kapacít v Nemecku. Závod Giga Berlin, ktorý čaká na finálne povolenie, mal podľa pôvodných plánov časom ponúknuť produkčnú kapacitu 500 000 áut ročne.

Podľa zdrojov Automobilwoche však Tesla rozšírila svoje „nemecké“ plány, v rámci ktorých chcela postaviť „zrkadlový“ závod Giga Berlin. Tzn. rovnakú továreň, a tak zvýšiť kapacitu na 1 mil. áut ročne. Tieto údajné dodatočné plány však mali byť podľa nemenovaných zdrojov Automobilwoche odložené na neurčito, upozornil web Ecomento.

Na záver ešte pripomíname, že ide o neoficiálne a Teslou nepotvrdené informácie, ktoré minimálne zatiaľ treba brať s rezervou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako sa Tesle darí s novými batériami 4680 a kde vyrastie jej ďalšia Giga továreň?
Šéf Tesly kritizoval nemeckú byrokraciu a potvrdil oneskorenie výroby európskeho Modelu Y
Najproduktívnejšou automobilovou továrňou v S. Amerike je Tesla Fremont. Čo na to Musk?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Nuž vypadá to na ďalšie úprimné ekologické rozhodnutie nemeckej reprezentácie.

    Alebo inak, ekológia politicky a účelovo zneužívaná na čokoľvek, čo sa hodí…

Pridajte komentár