Tesla by mohla „fušovať do ďalšieho remesla“ – ťažobného priemyslu

2

Spoločnosť Tesla nie je len o elektromobiloch. Veď vyrába aj domáce a priemyselné batériové úložiská, solárne strechy a panely, v spolupráci s Panasonicom batériové články, pričom sa chystá osamostatniť či rýchlonabíjacie stanice. Zdá sa pritom, že by sa mohla realizovať aj v rámci úplne iného priemyslu.

Elon Musk počas júlového stretnutia akcionárov Tesly povedal, že spoločnosť uvažuje o pôsobení v ťažobnom priemysle. Naznačil, že prevzatie kontroly nad dodávateľským reťazcom surovín používaných v batériách, môže byť nevyhnutnosťou, pretože Tesla zvyšuje produkciu a do svojho portfólia pridáva viac vozidiel.

Ako uviedol magazín TechCrunch, Musk na stretnutí hovoril o chystaných modeloch Tesla Semi a Tesla Pickup (nepotvrdený názov). Zdôraznil, že na to, aby sa tieto nové vozidlá dostali na cestu, by Tesla musela vyprodukovať množstvo li-ion batériových článkov a dodal: „Ak nemáme dostatok batérií, nemá zmysel rozširovať produktové portfólio.“

Tesla sústreďuje svoj dodávateľský reťazec lítia v rámci Mexika a Číny, ako aj bližšie k domovu, v Nevade. Jedna z najvýznamnejších indonézskych spravodajských agentúr pritom pomerne nedávno oznámila, že spoločnosť Tesla plánuje výstavbu továrne na výrobu li-ion batérií v provincii Central Sulawesi, uvádza Teslarati.

Ďalšie nerastné suroviny používané v batériách a motoroch môžu taktiež predstavovať riziko, keďže trh s elektromobilmi neustále rastie. Sarah Maryssael, globálna manažérka zásob batériových kovov spoločnosti Tesla, na nedávnej konferencii ťažobného priemyslu uviedla, že Tesla v budúcnosti predpokladá globálny nedostatok kľúčových minerálov pre elektrické vozidlá.

Nikel ako kľúčová surovina

Nikel je ďalšou kľúčovou zložkou, ktorá sa môže stať ešte dôležitejšou, pretože Tesla používa v rámci katód batérií čoraz menej kobaltu. Kobalt sa ťaží predovšetkým v Konžskej demokratickej republike, pričom jeho získavanie môže zahŕňať aj detskú prácu a iné nechutné praktiky.

Ako uvádza Detroit News, v batériách sa používa materiál vysokej čistoty, známy ako nikel triedy jedna. A v jeho prípade sa očakáva, že globálny dopyt predbehne ponuku do piatich rokov.

V minulosti prišla spoločnosť Tesla s vlastnou výrobou kľúčových komponentov vozidiel, a to po problémoch s externými dodávateľmi, ktorí ich dovtedy zásobovali. Rovnaký scenár by tak mohla uplatniť aj v rámci spomínaných surovín. Keď spoločnosť Tesla zvýši výrobu na veľmi vysokú úroveň „bude sa pozerať ďalej do dodávateľského reťazca a bude sa snažiť dostať do ťažobného priemyslu … možno, aspoň trochu,“ uviedol Musk na stretnutí akcionárov a dodal: „Urobíme všetko, čo musíme urobiť, aby sme si zaistili možnosť čo najrýchlejšieho škálovania.“ 

Zdroj: Evannex

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk sa vyjadril na tému vozidla Tesla určeného pre misiu na Mars
Tesla má megalomanské plány v oblasti výroby batérií, zrejme aj pre iných
Tesla predstavila nový produkt. Je ním Megapack

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

  1. A to dodávatelia nestíhajú dodávať kľúčové suroviny? Alebo len Musk si radšej za investuje aby potom nemusel toľko platiť…
    No tak tento chlapík ide rázne za svojím cieľom…

Pridajte komentár