Teslu ohrozujú „šialené“ ceny surovín. Preto zvažuje ich ťažbu vo vlastnej réžii

6

Elon Musk opäť naznačil, že Tesla to myslí s ťažením surovín nevyhnutných pre jej produkty vážne. A jeho slová sa opierajú aj o patent, ktorý má priniesť inovácie v oblasti extrakcie lítia. Táto záležitosť sa pritom otvára v čase kritického nárastu cien mnohých surovín.

Ako vieme, jednou zo základných filozofií spoločnosti Tesla je dôraz na vertikálnu integráciu. Tzn., že sa snaží byť čo najviac nezávislá od dodávateľského reťazca a množstvo vecí rieši na rozdiel od svojich konkurentov vo vlastnej réžií. A tak by to mohlo byť aj v prípade niektorých surovín nevyhnutných pre výrobu batérií.

Tesla si vyvinula a nedávno aj začala vyrábať vlastné batériové články 4680, ktoré sú súčasťou jej nových vlastných štrukturálnych batériových packov. Zdá sa však, že v rámci vertikálnej integrácie v oblasti batérií by mohla zájsť ešte ďalej.

Ceny kriticky dôležitých materiálov pre výrobu batérií vystrelili v ostatnej dobe do nebies, čo komplikuje nielen podnikanie a plány spoločnosti Tesla a iných výrobcov batérií a elektromobilov, ale celkovo aj očakávané zlacňovanie elektromobilov na úroveň spaľovacích áut.

Náznaky už v roku 2019

Tesla na surovinovú sebestačnosť myslela aj pred vypuknutím súčasných kríz. Veď napr. Elon Musk počas stretnutia akcionárov Tesly v roku 2019 povedal, že spoločnosť uvažuje o pôsobení v ťažobnom priemysle. Následne počas „Battery Day“ Tesla hovorila o novom procese ekologickej extrakcie lítia, ktorý má znížiť náklady na túto surovinu o jednu tretinu.

Minulý rok sa pritom objavila patentová prihláška Tesly s názvom „Selektívna extrakcia lítia z ílových minerálov“. V nej sa pritom okrem iného uvádza, že ako zdroj katiónov pri lúhovaní lítia z ílových minerálov je možné použiť chlorid sodný, čiže kuchynskú soľ. A ako ešte v roku 2020 uviedla agentúra Reuters, Musk informoval akcionárov o tom, že Tesla si zaistila práva na 4 000 hektárov pôdy v Nevade, z ktorej chce extrahovať lítium.

Ťažba vo vlastnej réžii je opäť na stole

Aktuálne Elon Musk komentoval vývoj cien lítia slovami, že tie dosiahli šialenú úroveň a pokiaľ sa situácia nezlepší, Tesla sa možno bude musieť pustiť do ťažby a rafinácie vo veľkom meradle. Samotného prvku je pritom podľa neho dostatok, ale tempo ťažby/rafinácie je pomalé. A dodal, že Tesla má niekoľko skvelých nápadov na udržateľnú ťažbu a rafináciu lítia.

Zdá sa teda, že Tesla by mohla využiť minimálne spomínaný patent „Selektívna extrakcia lítia z ílových minerálov“ a 4 000 hektárov pôdy v Nevade. Uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Teslu je ťažké kopírovať, pretože nerobí „katalógové inžinierstvo“, hovorí Musk
Prečo Tesla odolala čipovej kríze? Vysvetľovali jej predstavitelia či šéfovia VW a Intelu
Muskov nový generálny plán bude zahŕňať nielen Teslu, ale aj SpaceX a TBC

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Šialené ceny surovín ohrozujú celý svet, rastú ceny všetkého vrátane potravín. Tesla je na tom z automobiliek asi najlepšie, aj napriek problémom v dodávateľských reťazcoch, logistike a cenách surovín stále zvyšuje predaje áut. To nemôže povedať žiadna iná automobilka.

  2. Keď som sa pred časom zmienil, že nábeh masovej výroby BEV môže mať citeľný vplyv na ceny surovín pre batérie, bol som za „tmára“! Teraz to prišlo z inej príčiny a násobne horšie. Ako kedysi povedal M. Donutil: „Pořád se něco děje“ …..

Pridajte komentár