Taxi služba kupuje 50 Tesiel, aby ušetrila na prevádzkových nákladoch

3

Nemecká spoločnosť Taxi Norman sa chce pretransformovať na čisto elektrickú taxi službu. Prvým významným krokom na ceste k tomuto cieľu je rozšírenie jej flotily o 50 elektromobilov Tesla Model 3. Hovorí pritom o ekologickom aj ekonomickom prínose.

Flotila spoločnosti Taxi Norman, ktorá pôsobí v Düsseldorfe, už má vo svojej flotile 2 elektromobily Tesla Model S, pričom jedno vozidlo ju stálo 105 000 €. Skúsenosti z praxe ju pritom zjavne presvedčili o tom, že prevádzka elektromobilov má zmysel.

Veď v najbližších týždňoch plánuje do svojej flotily pridať až 50 Tesiel Model 3. Voľba tohto modelu je oveľa pochopiteľnejšia, keďže ide o podstatne lacnejšie vozidlo s nižšou spotrebou. Spoločnosť pritom hovorí, že jeden Model 3 ich vyjde na 45 000 €.

Mínus 36 000 € mesačne

Taxi Norman uvádza, že s podporou miestnej vlády ju vyjde nabíjanie jedného elektromobilu na 35 € mesačne, zatiaľ čo dízlové auto má za túto dobu „zhltnúť“ palivo za 750 €. Celkové mesačné úspory pri 50 vozidlách by tak mali predstavovať takmer 36 000 €.

Ďalšie úspory očakáva nemecká taxi služba v rámci nákladov na údržbu. „Tieto autá sú tiež oveľa jednoduchšie z hľadiska starostlivosti. Staré auto nás stojí ročne 6 000 €. Tieto výdavky sú teraz preč. Ušetríme pritom aj náklady na palivo, keďže elektrina je lacnejšia,“ hovorí šéf spoločnosti, Erol Norman.

Norman dodáva, že spokojní sú aj jeho vodiči. Zákazníci sú podľa neho z jazdy v elektromobile takí nadšení, že dávajú vodičom vyššie sprepitné. Napríklad jeden z vodičov dostal 10 € za jazdu, ktorá stála 7 €.

Podpora miestnej vlády

Miestna vláda veľmi oceňuje investície do „zelenších“ flotíl taxi služieb. Člen miestnej rady a predseda výboru pre životné prostredie Philipp Tacer sľúbil, že zavedú opatrenia, z ktorých budú mať úžitok taxi služby ako Taxi Norman. Plánujú pritom napríklad postaviť zastávky, ktoré budú určené špeciálne pre elektrické „taxíky“.

Spoločnosť Taxi Norman prevádzkuje v Düsseldorfe 150 vozidiel, pričom do roku 2023 chce mať svoju flotilu kompletne elektrickú.

Zdroj: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Dubajská taxi služba ušetrila za 6 mesiacov vďaka Tesla flotile 227 000 litrov paliva
Uber sľubuje rovnaké ceny leteckej elektro-prepravy ako v prípade cestnej

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Perfektný článok!
  Má však jednu chybu – v nadpise: „Taxi služba kupuje 50 Tesiel, aby ušetrila na prevádzkových nákladoch“
  Úžasne tam chýba jedna vsuvka: „v Bratislave“.
  No nevyzeralo by to oveľa lepšie:
  „Taxi služba v Bratislave kupuje 50 Tesiel, aby ušetrila na prevádzkových nákladoch“?
  Ale snáď by sme nechceli od bratislavskej radnice, aby podporovala nabíjanie elektromobilov taxislužby! Taká nehoráznosť!
  Veď aj dotácia na elektromobily u nás trvala 3 minúty 41 sekúnd! Mali by sme sa s takým rekordne krátkym časom zapísať do Guinessovej knihy rekordov!
  Je po voľbách, zvyknite si! Možno niekto namietne – ale veď je pred voľbami?!
  No a čo? Zmení sa snáď niečo?

  • Ty si ale mamľas! Ničomu nerozumieš! Slovensko sa potrebovalo ukázať pred EÚ, ako fantasticky podporujeme elektromobilitu. Chápeš?
   Úloha je splnená a odfajknutá. Bodka.

   • no Slovensko sa teda moc neukazalo… takto sa to robi v Nemecku:

    Posilnený program štátnych dotácií by mal podľa odhadov podporiť nákup 650 až 700 tisíc nových vozidiel a tiež predĺži ich vyplácanie, a to až do konca roka 2025…

    a na Slovensku:

    Celkovo sa z dotácií nakúpi 689 elektromobilov… na rok 2020, co bude potom, nikto netusi…

Pridajte komentár