Tesla prezentovala svoj najnovší superpočítač. Má byť 5. najvýkonnejším na svete

5

Tesla na svojej ceste k „AI robotickej spoločnosti“ vyvíja a používa superpočítače. Ten najnovší prezentoval Slovák Andrej Karpathy, šéf divízie Tesla AI (umelá inteligencia).

Elon Musk nedávno uviedol: „Myslím si, že spoločnosť Tesla bude ľuďmi považovaná nielen za automobilku alebo energetickú spoločnosť, ale z dlhodobého hľadiska aj za AI robotickú spoločnosť.“

Na ceste k takémuto „titulu“ jej má samozrejme pomôcť vývoj robotického, resp. autonómneho riadenia, ktoré je podľa Muska obrovskou skúškou a výzvou v oblasti aplikácie umelej inteligencie v reálnom svete. Autonómne riadenie pritom považuje za jeden z najťažších technických problémov, aké kedy existovali. A dodal, že podľa neho v Tesle budujú jeden z najsilnejších hardvérových a softvérových AI tímov na svete.

Musk tiež uviedol, že od nuly vyvíjajú množstvo nástrojov, ktoré sa týkajú video labelingu a tréningu neurónovej siete. Pre tréning neurónovej siete pritom Tesla vyvíja jeden z najvýkonnejších superpočítačov na svete, ktorý nazýva Dojo. A ten má v pláne Tesla sprístupniť aj iným spoločnostiam, aby na ňom mohli trénovať svoje vlastné neurónové siete.

Predchodca Dojo

Tesla sa však nespolieha len na Dojo. Vyvíja a už používa aj iné „in-house“ superpočítače, ktoré majú na starosť tréning neurónových sietí. A ten najnovší, „tretí superpočítačový klaster“, ktorý predznamenáva príchod Dojo, nedávno prezentoval šéf Tesla AI, Andrej Karpathy, na čo upozornil Electrek.

Slovák uviedol, že majú vybudovanú architektúru neurónových sietí, ako aj dátový set s 1,5 PB („Petabajt“ – 10 na pätnástu, resp. 1 000 TB), čo vyžaduje obrovské množstvo výpočtov. Bolo preto potrebné použiť superpočítač. A ten najnovší, ktorý sa podieľa na tréningu neurónových sietí a súvisiacich experimentoch na základe obrovského počtu nazbieraných dát z flotily elektromobilov Tesla, je podľa Karpathyho zhruba 5. najvýkonnejším superpočítačom sveta z hľadiska FLOPS.

A toto sú jeho špecifikácie:

  • 720 uzlov po 8x A100 80GB (celkovo 5 760 GPU)
  • 1,8 EFLOPS (720 uzlov * 312 TFLOPS-FP16-A100 * 8 GPU/uzol)
  • 10 PB “hot tier” NVME úložiska @ 1.6 TBps
  • 640 Tbps celkovej „switching“ kapacity

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla prechádza na čistú víziu v rámci autonómneho riadenia, ktoré môže výrazne zdražieť
Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?
Elektromobily Tesla budú môcť v budúcnosti jazdiť do servisu samé. Zvládli by to však už teraz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

    • Majo, keď už sme pri tom, bitcoin je milión x ekologickejší ako euro (dolár) so svojimi bankami a štátmi, ktoré ho riadia.
      Je len dúfam, že na tom pc-čku nezačnú ťažiť doge, ktorý nemá dna pri zvyšovaní celkového objemu a teda nekonečnej inflácii, teda rovnako ako to je aj pri všetkých fiat menách (dolár, euro,….)

  1. Takto vyzeral za totáča firemný sálový počítač „MINSK“ čo požieral „tony“ dierovaných štítkov. Ktovie, či ho TESLA len nerepasovala!

Pridajte komentár