Tesla opäť zvyšuje výkon svojich nabíjacích staníc a zavádza novú funkciu

0

Prvá nabíjacia stanica Tesla Supercharger novej generácie už slúži vybraným zákazníkom v rámci beta-prevádzky, napriek tomu však Tesla nezabúda na súčasné nabíjačky, pričom opäť zvyšuje ich výkon. Síce nie o veľa, ale v spojitosti s novou funkciou vozidiel to prinesie značné urýchlenie nabíjania.

Spoločnosť Tesla predstavila v marci novú generáciu svojich rýchlonabíjacích staníc, ktorú označuje ako Supercharger V3. Tá poskytuje výkon až 250 kW. Vďaka 1 000 kW napájacej „skrini“ dokáže nabíjací stojan poskytnúť plný nabíjací výkon aj v prípade, že sa využíva susedný stojan, čo doteraz nebolo možné.

V rámci nabíjacieho procesu je pritom možné dosiahnuť rýchlosť nabíjania až 1 600 km/h, čo má v prípade Tesly Model 3 Long Range znamenať zisk 121 km dojazdu počas 5 minút nabíjania. Model 3 podporuje plný nabíjací výkon, t.j. 250 kW a modely S a X po nedávnom upgrade 200 kW.

2-násobný upgrade

Spomínané čísla vyzerajú určite veľmi dobre, avšak zavádzanie nových nabíjačiek nejakú dobu potrvá. A to si uvedomuje aj Tesla, preto nedávno pristúpila k zvýšeniu výkonu súčasných nabíjacích staníc Supercharger V2 zo 120 na 145 kW.

Pri tejto hodnote sa ale nezastavila. Hovorca Tesly portálu Electrek potvrdil, že dodatočne „odomkne“ ďalších 5 kW, čím dosiahnu nabíjačky výkon 150 kW. Toto vylepšenie v podstate skôr kozmetické, avšak spoločne s novou funkciou On-Route Battery Warmup prinesie značné urýchlenie nabíjania.

Skrátenie doby nabíjania

Spomínaná funkcia On-Route Battery Warmup pri príchode elektromobilu na nabíjaciu stanicu automaticky zahreje jeho batériu na teplotu, ktorá je optimálna pre nabíjanie. Vďaka tomu sa má znížiť doba nabíjania až o 25 %.

Na to, aby mohli elektromobily Tesla využiť 150 kW výkon Superchargera V2, musí byť aktualizovaný ich softvér. Táto aktualizácia už prebieha v rámci Modelu 3 Long Range, ako aj modelov S a X so 100 kWh batériou. Dočkať by sa mohli aj ďalšie verzie modelov, Tesla však aktuálne ešte len preveruje ich „kompatibilitu“.

Čo sa týka funkcie On-Route Battery Warmup, tá sa začala zavádzať v priebehu tohto týždňa v rámci Modelu S a Modelu X.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako rýchlo sa nabíja Tesla Model 3 na novom 250 kW Superchargeri?
Čerpacími stanicami budúcnosti sú garáže a parkovacie miesta
Tesla-noviny: Supercharger s Wi-Fi, umelá inteligencia a autonómne vyhýbanie sa výtlkom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár